W Krakowie powstał sklep charytatywny MUMCIUCH. Projekt chce zebrać 3 tys. złotych na platformie wspieram.to

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

W Krakowie powstał sklep charytatywny MUMCIUCH. Projekt chce zebrać 3 tys. złotych na platformie wspieram.to

Udostępnij:

W Krakowie z inicjatywy Funadcji JMP powstał sklep charytatywny MUMCIUCH. Zysk ze sprzedaży produktów zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym fundacji, a samemu sklepowi przyświeca idea zero waste. Projekt ruszył ze zbiórką na platformie wspieram.to. Założyciele chcą zebrać 3 tys. złotych.

Fundacja JMP – inspiracje w edukacji powstała w 2015 roku. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności oświatowej, edukacyjnej i kulturalnej, zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania pomocy w przedsięwzięciach oświatowych, edukacyjnych i kulturalnych na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Charity shop

Charity shop to inicjatywa znana za granicą. Pomysłodawcami i pionierami idei sklepów charytatywnych są Brytyjczycy. Pierwszy sklep charity shop został założony przez Armię Zbawienia w XIX wieku i zajmował się sprzedażą taniej odzieży. Dziś szacuje się, że w Wielkiej Brytanii jest ponad 11 tys. takich sklepów. Właściwie trudno znaleźć miejscowość, gdzie nie można by znaleźć choćby jednego. W Krakowie istnieje tylko jeden taki sklep, w którym fundacja propaguje ideę zero waste.

– W naszym sklepie można zrobić zakupy dla dzieci, niemowląt, kobiet w ciąży. Można kupić zabawki, książki, etc., ale można też przynieść używane rzeczy, a my sprawimy, że znajdą one drugie życie – piszą przedstawiciele fundacji na stronie zbiórki.

W ramach projektu fundacja chce przygotować kampanię społeczną: Ubrania zero waste: czyli od czego zacząć ubraniowy recykling?

Cel projektu

Po pierwsze fundacja chce uświadomić społeczeństwu, czym jest modowy zero waste. Po drugie chce pokazać, że warto kupować tylko produkty dobrej jakości, a wszystko po to, aby móc się nimi dzielić, zamiast wyrzucać. Kampania skupi się również na pokazaniu, jak można przerobić ubrania, które się znudziły, ale także na tym, aby wymieniać się ubraniami, których nie nosimy ze znajomymi czy rodziną. To jednak, co najważniejsze w ekoidei charity shop MUMCIUCH, to wskazanie drogi, gdzie można oddać lub sprzedać ubrania, których nie nosimy.

Przemysł modowy odpowiada za 92 mln ton odpadów rocznie. Żeby wyprodukować jeden t-shirt, potrzeba 2700 litrów wody, to tyle, ile człowiek wypija w przeciągu prawie 4 lat. 40 procent odzieży produkujemy z bawełny, a jej plantacje pochłaniają 25 procent pestycydów i 10 procent innych chemikaliów używanych przy hodowli roślin. Co roku do wód światowych trafia 40-50 tys. ton farby, która zawiera m.in. metale ciężkie. Zanieczyszczenia powstałe przy produkcji tkanin syntetycznych mogą odpowiadać za śmierć 100 tys. morskich zwierząt. Fundacja JMP chce to zmienić.

O Fundacji

Aktualnie fundacja ma 5 etatowych pracowników. Osoby te są w większości w wieku 50+ oraz posiadają grupy niepełnosprawności. Współpracuje również z wolontariuszami. Fundacja ma międzynarodowe kontakty z firmami z branży meblowej, dostęp do pedagogów, psychologów mogących opiniować meble. Stale współpracuje z Centrum Tony Buzana w Londynie. Współpracuje również z firmami technologicznymi i szkołami w celu projektowania i testowania produktów. Głównym obszarem działalności fundacji jest kształtowanie kluczowych kompetencji dzieci, młodzieży i dorosłych za pomocą unikatowych metod oraz narzędzi nauczania i uczenia się (m.in. światowego eksperta prof. Tony Buzana) z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, technologii, aplikacji i przestrzeni edukacyjnej.