Wcześniej Rzeszów, teraz Lublin
Mający powstać w Lublinie inkubator od Samsunga będzie drugą tego typu inwestycją koreańskiej firmy w Polsce. Wcześniej, w połowie kwietnia 2017 roku, Samsung wraz z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą uruchomił swój pierwszy inkubator w Rzeszowie. Przedstawiciele Samsunga wyjaśnili wówczas, że uruchomienie laboratorium poza dużym centrum biznesowym, jakim jest Warszawa, to nie przypadek.
Za jego pośrednictwem zamierzali przyczynić się do cyfryzacji Polski i wesprzeć naszych przedsiębiorców. – Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem – mówił w ubiegłym roku Hadrian Baumann, prezes polskiego oddziału Samsunga.
IoT
Przedstawiciele spółki wyjaśniali także, że Samsung Inkubator w Rzeszowie pomoże przedsiębiorcom z Polski rozwijać technologiczne projekty z segmentu Internetu Rzeczy. Tłumaczyli, że kluczową częścią programu będzie wsparcie mentorów i pracowników koreańskiej firmy. Mieli pomóc gościom inkubatora w wypracowaniu modeli biznesowych, weryfikacji rynku i jego potrzeb oraz podzielić się wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.
Jednym z projektów związanych z Samsung Inkubatorem w Rzeszowie jest JITIV, czyli system, który wspiera domowników i firmy w oszczędzaniu energii elektrycznej. Może się przydać na przykład, gdy wyjdziesz z domu i zapomnisz odłączyć żelazko od gniazdka. System rozpozna, że jesteś poza domem i odetnie prąd w gniazdku, do którego podłączone jest urządzenie.
Projekty
– Dzięki uczestnictwu w Samsung Inkubatorze, JITIV uzyskał możliwość konsultacji z ekspertami firmy Samsung, udziału w branżowych targach oraz konferencjach, a także korzystania z przestrzeni do kreatywnej pracy oraz narzędzi pozwalających na rozwijanie prototypów – mówi Kamila Cieszyńska, event manager w Huge Tech, firmie, która zarządza Samsung Inkubator.
Dodaje, że po zakończeniu inkubacji i otrzymaniu certyfikatu od Samsung Inkubatora, firma wzięła udział w programie Rzeszów Startup Akcelerator. Zdobyte doświadczenie w budowaniu startupu i współpraca z firmą Samsung przełożyły się na komercjalizację produktu w firmie Albea i Skanska oraz pozyskanie inwestora.