W Olsztynie karetki otworzą szlabany i drzwi technologią blockchain

Dodane: 04.12.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Olsztyńska firma Treesat stworzyła aplikację, która w oparciu o technologię blockchain umożliwia ratownikom medycznym otwieranie szlabanów na zamkniętych osiedlach i drzwi do klatek schodowych bez konieczności wpisywania kodu. 
Ratunek bez barier, bo tak nazywa się aplikacja, została stworzona po to, by ratownicy medyczni mogli szybciej docierać do pacjentów. Media nieraz pisały o przypadkach, kiedy karetka przez szlabany nie mogła wjechać na teren zamkniętego osiedla. W efekcie ratownicy medyczni musieli brać cały potrzebny sprzęt w ręce i biec do pacjenta. Rozwiązanie od Treesat ma być rozwiązaniem tego problemu.

Jak podaje serwis cashless.pl aplikacja Ratunek bez barier jest testowana od kilku tygodni w Olsztynie. Administratorzy osiedli oraz producenci bram w porozumieniu ze startupem umieścili na szlabanach, bramach i drzwiach do klatek specjalne moduły, które łączą się z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie, który zarządza uprawnieniami. Ratownik medyczny chcąc otworzyć konkretną barierę musi skorzystać ze specjalnego klucza, co za każdym razem jest rejestrowane. 

– Misją Programu jest podejmowanie konkretnych działań na rzecz rozwiązania bariery jakie mają służby ratunkowe podczas dojazdu do zamkniętych osiedli (szlabany, bramy), oraz stworzenie platformy porozumienia i współpracy między różnymi podmiotami takimi jak: służby ratunkowe, samorząd, centrum kryzysowe, centra badawcze, stowarzyszenia, mieszkańcy – czytamy na stronie aplikacji.

Piaskownica blockchain

Technologia blockchain większości z nas kojarzy się z branżą fintechową. Przykład startupu z Olsztyna pokazuje jednak, że można ją wykorzystywać nie tylko w przypadku finansów. Z pewnością podobnie zaskakujących projektów będzie z czasem przybywać zwłaszcza, że przedstawiciele firm technologicznych mają teraz bardzo ciekawe narzędzie do rozwoju swoich pomysłów. Mowa o piaskownicy technologicznej od PKO Banku Polskiego – Sandbox Blockchain.

Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym. Dzięki temu twórcy innowacyjnych rozwiązań mogą w bezpiecznych warunkach przetestować swoje rozwiązanie i skonsultować je pod kątem prawniczym. 

– Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu – mówi Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Przeczytaj także: „Zamierzamy napędzić rynek technologii blockchain”. PKO Bank Polski o programie Sandbox Blockchain

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem