W Polsce powstają inteligentne ubrania wspierające zapobieganie kontuzjom w sporcie

w polsce powstaja inteligentne ubrania wspierajace zapobieganie kontuzjom w sporcie
Udostępnij:
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz poznańska spółka Higgsone zawarły umowę na realizację projektu zgłoszonego w konkursie Szybka Ścieżka. Jego przedmiotem jest opracowanie linii odzieży dla profesjonalnych sportowców, której zadaniem będzie ograniczenie ryzyka kontuzji.

Segment inteligentnej odzieży, obuwia i innych akcesoriów przeznaczonych dla osób uprawiających sport rozwija się bardzo dynamicznie. Nie bez przyczyny.

Niejedna świetnie zapowiadająca się kariera sportowa została nagle złamana wskutek poważnej kontuzji. Okazuje się, że wystąpienie tego typu urazów w wielu przypadkach można jednak bardzo wcześnie przewidzieć za pomocą nowoczesnych technologii, a więc także zapobiegać im poprzez świadomy trening. Do tego właśnie zmierza projekt spółki Higgsone z Poznania, który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wesprze dofinansowaniem w wysokości  ponad 5 mln zł – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Sportowcy już dziś chętnie korzystają np. z inteligentnych zegarków. Oprócz oceny treningu uratowały one niejedno ludzkie życie, gdy w porę wykryły niemiarową akcję serca. Inteligentne obuwie podpowiada z kolei, której części stopy używamy w największym stopniu podczas biegu, i pozwala tę pracę skorygować Podobnie inteligentne ubrania antykontuzyjne mogą wnieść wartość dodaną podczas treningów zwraca uwagę dyrektor Kamieniecki.

Inteligentna diagnostyka

Tego rodzaju narzędzia mają wspomagać sportowców i nie zastąpią pracy z trenerem.

Zdrowie, w tym konkretnym przypadku zdrowie naszych sportowców, jest to z pewnością obszar, w który warto inwestować środki. Duże nadzieje wiążę z pomysłem, nad którym pracują polscy przedsiębiorcy i naukowcy, a który umożliwia pogłębioną diagnostykę i inteligentną profilaktykę kontuzji. Taki zaawansowany technologicznie strój treningowy po prostu podniesie bezpieczeństwo naszych sportowców mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grzegorz Wrochna Często rozpiera nas duma z osiągnięć zawodników, którzy występują w biało-czerwonych barwach. Ale jest druga strona tego medalu. Sportowiec inwestuje dosłownie wszystko, żeby stanąć na podium podczas prestiżowych zawodów. Za spektakularnymi sukcesami zawsze stoi niemal nadludzka, wieloletnia praca. A przypadkowa kontuzja może nawet oznaczać koniec kariery. Dlatego warto zaangażować najnowocześniejsze technologie, aby zminimalizować to ryzyko – dodaje prof. Grzegorz Wrochna.

Uprzedzić uraz

Całkowity budżet projektu wynosi 6,78 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 5,03 mln zł to środki pochodzące z Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Na co konkretnie zostaną przeznaczone?

W wyniku badań przemysłowych i prac rozwojowych przygotowany zostanie strój, który ma pomóc w zapobieganiu kontuzjom w sporcie. Okazuje się, że pomysł podpowiedziało życie.

Karierę sporej grupy sportowców zakończyła kontuzja. Niestety tak właśnie było w moim przypadkumówi  Paulina Sołtysiak, prezes zarządu firmy Higgsone Sp. z o.o. Przez kilkanaście lat trenowała siatkówkę i była zmuszona z tego zrezygnować.

Eksperci zwracają uwagę, że w sporcie zawodowym dochodzimy aktualnie do granic ludzkiego organizmu. W najbliższych latach to właśnie urazowość, a raczej jej brak będzie coraz ważniejszym czynnikiem zwycięstw.

Higgs One powstaje po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo sportowców, zmniejszając urazowość. Kontuzje wynikają z wielu czynników, do których należą m.in. zmęczenie, nieprawidłowa technika ruchu czy niesymetryczna praca mięśni. Jeśli sportowiec będzie trenował regularnie w naszym stroju, będziemy monitorować te zmiany w czasie, a co najważniejsze i co stanowi naszą największą przewagę, będziemy widzieli korelacje między różnymi parametrami. Dzięki temu będziemy nie tylko wiedzieli, czy dochodzi do nieprawidłowości, ale również będziemy wiedzieli, co jest ich powodem, a co za tym idzie – jak je wyłapywać odpowiednio wcześnie, aby nie dopuszczać do poważniejszych urazówwyjaśnia Paulina Sołtysiak.

Uczący się strój

Strój ma się składać z mocno przylegającej koszulki i spodni, będzie wyglądał jak dzisiejszy strój do biegania. Na ubranie w odpowiednich miejscach zostaną naniesione specjalne czujniki. Ciało zawodników będzie monitorowane podczas naturalnego ruchu. Rozwiązanie adresowane jest głównie do sportów takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, a także do wszystkich drużyn narodowych.

Naszym celem jest dążenie do tego, aby ubrania jak najmniej różniły się od ubrania sportowego. Elektronika, elektrody będą minimalizowane oraz elastyczne, jak również rozmieszczone w sposób nieograniczający ruchów. Strój zostanie przystosowany do treningu niekontrolowanego, czyli do codziennych treningów sportowców różnych dyscyplin. Zależy nam na tym, aby sportowiec zapomniał o tym, że jest badany. To różni badanie w stroju od badania w laboratorium. Dopiero wówczas można wyłapać prawdziwe błędy, zwłaszcza wynikające z nieprawidłowej techniki czy asymetrii zaznacza prezes Higgsone.

Ubranie ma się uczyć na podstawie danych dostarczanych przez swojego użytkownika Jeśli w naszym stroju sportowiec będzie trenował regularnie minimum raz w tygodniu, będziemy monitorować zmiany w czasie. Chcemy działać na przyczynę powstawania kontuzji, czyli wyłapywać małe zmiany i działać, zanim dochodzi do urazu, możemy im zapobiegać. Im więcej minie czasu, im więcej będziemy mieli danych, tym nasz system będzie mądrzejszy i skuteczniejszy w zapobieganiu kontuzjom tłumaczy prezes Sołtysiak.

Badane parametry mają pozwolić na mniej ryzykowne podejmowanie decyzji o powrocie sportowca po kontuzji Co ciekawe, w sytuacji aktualnie szalejącej epidemii, przez którą sportowcy zostali zmuszeni do pozostania w domu, Higgs  One byłby idealny do monitorowania sportowców zdalnie zwraca uwagę Paulina Sołtysiak.

Oferta przygotowywana jest z myślą o sportowcach zawodowych Jednak w przyszłości planujemy rozwój gamy produktów dla sportowców amatorów, pasjonatów, jak również dla zwyczajnych ludzi  zapowiada prezes Higgsone.

Projekt rozpocznie się 1 lipca br. Wdrożenie rozumiane jako pierwsza sprzedaż spółka przewiduje na 2023 rok Natomiast proces ten rozpoczął się dla nas już wcześniej. Od początku współpracujemy ze sportowcami w tworzeniu naszego produktu. Rozmawiamy z klubami, trenerami, poszukujemy kontaktów poza granicami naszego kraju. Proces wdrażania nowego produktu na rynek jest wymagający i wymaga zbudowania długotrwałej relacji z klientem wskazuje prezes Paulina Sołtysiak Już teraz grupa tych sportowców jest zainteresowana współpracą. W trakcie badań będziemy przeprowadzać testy z reprezentantami najwyższych klas sportowców w kraju dodaje.

Ścieżka do sukcesu

Projekt został wybrany do dofinansowania w konkursie 6/1.1.1/2019 Szybka Ścieżka prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a finansowanym z Programu Inteligentny Rozwój. Umowę podpisano 5 marca br.

W aktualnej edycji konkursu wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów można składać do 18 czerwca br. Pierwotnie termin ten był wyznaczony na 1 czerwca, jednak w związku z zagrożeniem epidemiologicznym zapadła decyzja o jego wydłużeniu.

Do 20 kwietnia br. do NCBR wpływają wnioski w rundzie dedykowanej projektom badawczo-rozwojowym realizowanym przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Przewidziany na nią budżet to 100 mln zł. Od 21 kwietnia, w dwóch rundach z łączną alokacją w wysokości 800 mln zł, aplikować mogą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych).

W Szybkiej Ścieżce nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Dofinansowanie w tym konkursie mogą uzyskać projekty realizowane poza woj. mazowieckim. Natomiast już 9 kwietnia startuje nabór wniosków w Szybkiej Ścieżce dla Mazowsza.

Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR oraz na stronie POIR. Na pytania potencjalnych wnioskodawców telefonicznie (pod numerami telefonów: 22 39 07 170 lub 22 39 07 191, lub 22 39 07 377) lub mailowo ([email protected]) odpowiadają pracownicy Punktu Informacyjnego NCBR.