W poszukiwaniu pomysłów dla ekonomii współdzielenia

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

W poszukiwaniu pomysłów dla ekonomii współdzielenia

Udostępnij:

Ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna w Polsce, czego dowodem jest m.in. rosnąca liczba użytkowników takich usług jak Blablacar, Jadę Zabiorę czy Polak Potrafi. Aby pomóc odkrywać i wdrażać na rynek nowe rozwiązania w tym sektorze powstał program akceleracyjny „SharOn Academy”.

Ekonomia współdzielenia (ang. sharing economy) to trend związany w dużej mierze z technologiami cyfrowymi. Na ich podstawie tworzone są modele biznesowe oparte o współpracę i wymianę dóbr pomiędzy użytkownikami. Na przykład w przypadku Airbnb są to tymczasowo puste pokoje czy mieszkania, a polskiego Jadę Zabiorę – wolne miejsca w samochodzie. Dzięki korzystaniu z takich rozwiązań użytkownicy z pewnością mogą zaoszczędzić nie tylko czas i środki, ale i pozytywnie wpłynąć na środowisko, np. ograniczając nadmierną emisję dwutlenku węgla na mieszkańca.

Chociaż sharing economy nieraz budzi kontrowersyjne opinie, nie można zaprzeczyć, że większość inicjatyw wpisujących się w jego założenia korzystnie wpływa na jednoczenie się społeczności, czego przykładem są, chociażby położone w kilku miastach w Polsce Jadłodzielnie czy warszawska „Wymiana Ciepła”. Ekonomia współdzielenia jest już na tyle rozpowszechniona w Polsce, że inicjatywy te znajdują swoje odzwierciedlenie niemal w każdym większym mieście. Najpopularniejszymi jej modelami są foodsharing i carsharing, jednakże niezaprzeczalnie rośnie także ilość nowych, innowacyjnych koncepcji.

Startuje „SharOn Academy”

Rozwojowi takich innowacyjnych koncepcji dedykowany jest jeden z pierwszych w Polsce programów akceleracyjnych skierowanych do sektora ekonomii współdzielenia – „SharOn Academy”. Program ten prowadzony jest jednocześnie w 5 krajach partnerskich – Polsce, Słowacji, Włoszech, Bułgarii i Estonii – połączonych w ramach konsorcjum międzynarodowego projektu SharOn (Opportunities for European Entreprenerus in the Sharing Economy), finansowanego ze środków unijnego programu COSME. Za realizację programu w Polsce odpowiedzialne są Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Instytut DeLab przy Uniwersytecie Warszawskim.

Nabór do programu „SharOn Academy” już się rozpoczął. Program skierowany jest do wszystkich kreatywnych drużyn z całej Polski, nie ma znaczenia osobowość prawna czy lokalizacja. Organizatorzy czekają na minimum 2-osobowe zespoły, które mają pomysły na rozwiązania dedykowane ekonomii współdzielenia. Spośród zgłoszeń wybrane zostaną minimum 4 zespoły, które wezmą udział w intensywnych, 3-dniowych warsztatach Bootcamp. Zostały one zaprojektowane tak, by przekazać uczestnikom niezbędną wiedzę z zakresu tworzenia biznesplanu, opracowywania strategii wdrażania, UX, marketingu, sprzedaży i finansów. Zdobyte podczas warsztatów podstawy oraz przygotowany, indywidualnie dobrany plan działania dla każdego z zespołów będzie realizowany w trakcie 3-miesięcznego mentoringu pod okiem najlepszych ekspertów, których spośród grona mentorów wybiorą sobie sami uczestnicy.

Praca pod okiem najlepszych

Chcąc zapewnić uczestnikom najlepsze wsparcie, do współpracy przy programie zaproszono doświadczonych ekspertów od lat pracujących z kreatywnymi zespołami zorientowanymi na sukces. Wśród nich znaleźli się m.in. Michał Misztal, prezes Startup Academy, Sebastian Kowalski, CTO w Leaware, Elżbieta Jabłońska, doświadczona businesswoman z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w szkoleniu przedsiębiorców i kadry zarządzającej, Łukasz Zgiep, dyrektor operacyjny Beesfund oraz Paweł Nykiel, założyciel portalu dla ekonomii współdzielenia DivideYou.

Zwieńczeniem „SharOn Academy” będzie wydarzenie DemoDay w Warszawie. Podczas finału najlepszy zespół z każdego z krajów biorących udział w programie zaprezentuje wyniki swojej pracy przed międzynarodowym jury . Oprócz okazji do zaprezentowania się, wszystkie zespoły będą też miały szansę nawiązania wartościowych kontaktów z interesariuszami przybyłymi na zaproszenie partnerów projektu.

Spora dawka specjalistycznej wiedzy, nowe umiejętności i kompetencje, indywidualnie dobrana ścieżka rozwoju i spotkania z najlepszymi mentorami – to wszystko czeka na uczestników programu. Dodatkowo będą oni mieli możliwość zdobycia cennych kontaktów i partnerów do współpracy, a nawet przyszłych inwestorów.

Formularz aplikacyjny będzie dostępny do 30.04.2019 na stronie programu www.sharonacademy.eu. Aby zgłosić swój udział wystarczy zebrać zespół, dokładnie opisać pomysł, wysłać formularz i czekać na wiadomość od organizatorów. Warto też śledzić fanpage Toruńskiego Parku Technologicznego, ponieważ są tam umieszczane aktualizacje dotyczące „SharOn Academy” w Polsce.