Test, który rozpocznie się w połowie lutego, będzie ograniczony do budynków w pobliżu rozległego szpitala uniwersyteckiego i kompleksu nauk medycznych po wschodniej stronie Interstate 5, przy Genesee Avenue.
Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, UC San Diego Health w końcu będzie mógł starać się o pozwolenie na użycie dronów do transportu próbek, materiałów i dokumentów do swojej sieci klinik i ewentualnie do swojego dużego szpitala w Hillcrest.
– Chcemy poprawić samopoczucie pacjentów i obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Transport próbek do miejsc oddalonych o ponad jedną milę może zająć tradycyjnym kurierom od 20 do 30 minut. Z dronem będziemy mogli to zrobić w dwie do trzech minut – skomentował Matthew Jenusaitis, szef innowacji przy UC San Diego.
UC San Diego początkowo użyje atrap próbek medycznych do transportu pomiędzy Moores Cancer Center a Jacobs Medical Center. Jak tylko to zostanie doprowadzone do perfekcji, będzie on testował latające próbki medyczne, zapasy i dokumentację pomiędzy tymi miejscami oraz do Centrum Zaawansowanej Medycyny Laboratoryjnej, które znajduje się w Genesee, około 2,5 km na północ od Jacobsa.
Współpraca z UPS
UC San Diego Health współpracuje z firmą UPS, która niedawno otrzymała zgodę od Federalnej Administracji Lotnictwa na korzystanie z usług komercyjnych dronów Flight Forward w celu dostarczania paczek do kampusów.
Firma UPS uzyskała wsparcie FAA po tym, jak z powodzeniem udowodniła, że może używać samolotów bezzałogowych do bezpiecznego transportu paczek na terenie szpitala WakeMed w Raleigh, N.C. Firma stara się stworzyć pierwszą w kraju dronową linię lotniczą.
WakeMed znajduje się w słynnym trójkącie badawczym w Karolinie Północnej, obszarze, w którym znajduje się duży kompleks uniwersytetów, instytutów badawczych, firm technologicznych i szpitali. Podobny klaster istnieje w La Jolla’s Torrey Pines Mesa.
Dodatkowe programy testowania dronów mają powstać w San Diego, które zostało wyznaczone przez FAA jako specjalny region testowania dronów.
Hrabstwo San Diego jest siedzibą Northrop Grumman i General Atomics Aeronautical Systems, dwóch największych w kraju twórców dronów. UC San Diego jest również mocno zaangażowany w badania UAV, a jego Scripps Institution of Oceanography wykonał pionierską pracę z podwodnymi dronami.
Polskie drony w służbie zdrowia
Również w Polsce mamy za sobą pierwsze testy dronów transportujących przesyłki medyczne. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy, że w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce przelot drona, który transportował krew. Testowy lot odbył się w listopadzie. Pojazd, który przewiózł próbki medyczne nazywa się Hermes, a stworzyła go polska firma Spartaqs.
Pierwszy w Polsce lot drona transportującego medyczne próbki rozpoczął się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie. Dron miał do pokonania 16 km. Próbka została przetransportowana do Instytutu Kardiologii w Aninie.
Drony już od dawna przestały być technologiczną ciekawostka, czy tylko zabawką. Coraz częściej czytamy o ich zastosowaniu w różnych branżach. Natomiast ich działanie w obszarze medycyny jest wyjątkowo ważne, bo w wielu przypadkach może ratować ludzkie życie.