W San Diego testują drony do transportu próbek medycznych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

W San Diego testują drony do transportu próbek medycznych

Udostępnij:

Centrum zdrowia UC San Diego będzie testować drony, aby dowiedzieć się, czy może bezpiecznie ich do szybkiego transportu próbek medycznych między swoimi obiektami. Projekt ma na celu skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wyniki badań krwi i leczenie.

Test, który rozpocznie się w połowie lutego, będzie ograniczony do budynków w pobliżu rozległego szpitala uniwersyteckiego i kompleksu nauk medycznych po wschodniej stronie Interstate 5, przy Genesee Avenue.

Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, UC San Diego Health w końcu będzie mógł starać się o pozwolenie na użycie dronów do transportu próbek, materiałów i dokumentów do swojej sieci klinik i ewentualnie do swojego dużego szpitala w Hillcrest.

–  Chcemy poprawić samopoczucie pacjentów i obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Transport próbek do miejsc oddalonych o ponad jedną milę może zająć tradycyjnym kurierom od 20 do 30 minut. Z dronem będziemy mogli to zrobić w dwie do trzech minut – skomentował Matthew Jenusaitis, szef innowacji przy UC San Diego.

UC San Diego początkowo użyje atrap próbek medycznych do transportu pomiędzy Moores Cancer Center a Jacobs Medical Center. Jak tylko to zostanie doprowadzone do perfekcji, będzie on testował latające próbki medyczne, zapasy i dokumentację pomiędzy tymi miejscami oraz do Centrum Zaawansowanej Medycyny Laboratoryjnej, które znajduje się w Genesee, około 2,5 km na północ od Jacobsa.

Współpraca z UPS

UC San Diego Health współpracuje z firmą UPS, która niedawno otrzymała zgodę od Federalnej Administracji Lotnictwa na korzystanie z usług komercyjnych dronów Flight Forward w celu dostarczania paczek do kampusów.

Firma UPS uzyskała wsparcie FAA po tym, jak z powodzeniem udowodniła, że może używać samolotów bezzałogowych do bezpiecznego transportu paczek na terenie szpitala WakeMed w Raleigh, N.C. Firma stara się stworzyć pierwszą w kraju dronową linię lotniczą.

WakeMed znajduje się w słynnym trójkącie badawczym w Karolinie Północnej, obszarze, w którym znajduje się duży kompleks uniwersytetów, instytutów badawczych, firm technologicznych i szpitali. Podobny klaster istnieje w La Jolla’s Torrey Pines Mesa.

Dodatkowe programy testowania dronów mają powstać w San Diego, które zostało wyznaczone przez FAA jako specjalny region testowania dronów.

Hrabstwo San Diego jest siedzibą Northrop Grumman i General Atomics Aeronautical Systems, dwóch największych w kraju twórców dronów. UC San Diego jest również mocno zaangażowany w badania UAV, a jego Scripps Institution of Oceanography wykonał pionierską pracę z podwodnymi dronami.

Polskie drony w służbie zdrowia

Również w Polsce mamy za sobą pierwsze testy dronów transportujących przesyłki medyczne. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy, że w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce przelot drona, który transportował krew. Testowy lot odbył się w listopadzie. Pojazd, który przewiózł próbki medyczne nazywa się Hermes, a stworzyła go polska firma Spartaqs.

Pierwszy w Polsce lot drona transportującego medyczne próbki rozpoczął się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa na Saskiej Kępie w Warszawie. Dron miał do pokonania 16 km. Próbka została przetransportowana do Instytutu Kardiologii w Aninie.

Drony już od dawna przestały być technologiczną ciekawostka, czy tylko zabawką. Coraz częściej czytamy o ich zastosowaniu w różnych branżach. Natomiast ich działanie w obszarze medycyny jest wyjątkowo ważne, bo w wielu przypadkach może ratować ludzkie życie.