W Singapurze sprawdzisz stan konta i wypłacisz pieniądze z bankomatu za pomocą twarzy

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

W Singapurze sprawdzisz stan konta i wypłacisz pieniądze z bankomatu za pomocą twarzy

Udostępnij:

W czasach, gdy unikamy dotykania jakichkolwiek urządzeń w przestrzeni publicznej, obsługa bankomatów za pomocą skanu twarzy może okazać się naprawdę przydatna. Czy takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w Polsce?

Bankomaty odchodzą w niepamięć? Na pewno korzystamy z nich znacznie rzadziej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż w wielu sytuacjach potrzebna nam jest gotówka. Wówczas musimy skorzystać ze wspomnianego bankomatu, ale do wypłacenia pieniędzy potrzebujemy jeszcze karty płatniczej lub smartfona (gdy wypłacamy BLIKiem). Czy korzystanie z tego urządzenia mogłoby być bardziej intuicyjne? Okazuje się, że tak.

W Singapurze pojawiły się pierwsze bankomaty, w których zapłacimy wyłącznie swoim wizerunkiem. OCBC Bank uruchomił już 8 takich maszyn, które zostały udoskonalone o z technologię rozpoznawania twarzy.

W każdym innym kraju wprowadzenie takiej technologii byłoby dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem – wiązałoby się z tworzeniem banku twarzy z zapisanymi wizerunkami klientów. W Singapurze można było w zasadzie bez większych przeszkód wprowadzić technologię do bankomatów – wszyscy obywatele tego kraju mają już swoje skany zapisane w ogólnokrajowym systemie identyfikacji. Wystarczyło zatem udostępnić dane dla OCBC Bank.

Mimo iż bankomaty znajdują się już w w przestrzeni miejskiej i można z nich korzystać, na razie mają dość ograniczone funkcje. Na razie została uruchomiona faza testowa, która umożliwia sprawdzenie stanku konta za pomocą skanu twarzy. Wypłaty pieniędzy będą możliwe już wkrótce.

Warto wiedzieć, że w Polsce w wielu miejscach możemy już płacić za pomocą naszego oka – usługa PayEye pojawia się w kolejnych sklepach i miejscach usługowych. Natomiast technologię rozpoznawania twarzy zamierza wprowadzić również moskiewskie metro.