W USA pierwszy raz w historii przewieziono narząd do przeszczepu dronem

w usa pierwszy raz w historii przewieziono narzad do przeszczepu dronem
Udostępnij:
Pierwszy raz w historii użyto drona do przetransportowania narządu do przeszczepu. Akcja miała miejsce 19 kwietnia w Baltimore. Specjaliści mówią o przełomie medycznym i lotniczym.

Przewożonym narządem była nerka, którą trzeba było przetransportować ze szpitala St. Agnes w Baltimore do uniwersyteckiego centrum medycznego. Odległość  4,2 km dron pokonał w ciągu 1o minut. Lot odbył się około godziny 12:30. W całej akcji udział wziął Uniwersytet stanu Maryland, a pomocy udzieliła mu firma AiRXOS (oddział GE Aviation).

Współpraca lekarza transplantologa, naukowców z University of Maryland School of Medicine w Baltimore, którzy zajmują się lotnictwem i inżynierią oraz przedstawicielami z Living Legacy Foundation of Maryland zakończyła się sukcesem.

Pierwszy w historii przewóz ludzkiego narządu przy użyciu drona to krok milowy w kierunku udoskonalenia transportu organów na terenie USA. Przed 19 kwietnia wykonano 14 lotów testowych, których celem było sprawdzenie w jakim stanie narząd będzie po takiej podróży i czy będzie się nadawał do przeszczepu.