Walka ze smogiem za pomocą technologii. Rusza Smogathon, event dla odważnych

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Michał Sadowski pociąga z główki konkurentowi, Bartek Gola rzuca biznesplanem, a Artur Kurasiński żałuje, że nie mógł wziąć udziału w nagraniu. Takiej promocji wydarzenia startupowego jeszcze nie było. Smogathon zachęca do udziału w wyjątkowym wydarzeniu mającym rozwiązać problem smogu na świecie.

fot. kadr z filmu promocyjnego Smogathon

Walka za pomocą technologii

– Smog to cichy zabójca, który powoduje przedwczesną śmierć 40 tys. Polaków rocznie, czyli trzynaście razy tyle, ile wypadki samochodowe – zapowiada lektor filmu z kanału „Smogathon”, który ma zachęcić uczestników do udziału w wyjątkowym wydarzeniu w Krakowie. – Niska emisja, przemysł, wszechobecne samochody oraz inne przeczyny powodują, że w Polsce przez większość roku nie możemy oddychać czystym powietrzem – dodaje.

Smog to nie tylko problem Krakowa, ale całego świata, bo dane pokazują, że co roku umiera 3,3 miliona osób w wyniku powikłań spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. – Jednak ze smogiem można i trzeba walczyć. Jedną z metod jest walka za pomocą technologii – mówią organizatorzy Smogathonu. Ich zadaniem jest zorganizowanie eventu i zebranie uczestników, którzy pochylą się nad problemem emisji smogu i znajdą rozwiązanie mogące uratować miliony ludzi na świecie.

Wyjątkowa kampania

– Po sukcesie zeszłorocznej edycji, postanowiliśmy zorganizować kolejną w listopadzie tego roku. Jednakże w tym roku będzie zdecydowanie trudniej, bo po pierwsze: międzynarodowo, a po drugie do wygrania będą ogromne pieniądze – zachęca Maciej Ryś jeden z organizatorów wydarzenia. Wcześniej twórcy eventu utworzyli kampanię crowdfundingową na PolakPotrafi, której celem było zebranie 30 tys. złotych, by posadzić 235 drzew. 

Twórcy kampanii zainteresowali projektem Internautów, ale nie zdołali ich przekonać do wpłat. Na konto akcji wpadło tylko 3,6 tys. złotych. Mimo nieudanych początków, wydarzeniem interesuje się coraz więcej osób, a to za sprawą udanej kampanii wideo, w której wystąpili czołowi przedsiębiorcy branży startupowej. W filmie Michał Sadowski pociąga z główki konkurentowi, Bartek Gola rzuca biznesplanem, a Artur Kurasiński żałuje, że nie mógł wziąć udziału w nagraniu. 

O powietrze i kasę

SMOGATHON 2016 odbędzie się w Krakowie 26 listopada  i przybierze formę 24-godzinnego bootcampu, podczas którego uczestniczy opracują swoje projekty. Później będzie Gala Finałowa, na której uczestnicy zaprezentują swoje pomysły przed jury. Jak zapowiadają organizatorzy, do wygrania jest „co najmniej sto tysięcy złotych na realizację projektu”. Jak widać, jest o co walczyć. Optymizmem nie napawają dane Komisji Europejskiej, która ogłosiła, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE, aż 33 znajduje się w Polsce.

To już druga edycja tego wydarzenia. W ubiegłym roku organizatorom spotkania udało się zebrać 300 uczestników, którzy pracowali nad swoimi pomysłami. Przedstawili oni 44 propozycji projektów i opracowali 11 z nich. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku pojawi się jeszcze więcej chętnych na podjęcie tak ważnego tematu. Mogą liczyć na Was?