Warsaw Genomics wykona do 1000 testów na koronawirusa na dobę

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Warsaw Genomics wykona do 1000 testów na koronawirusa na dobę

Udostępnij:

Warsaw Genomics, firma działająca w branży badań genetycznych, od 20 marca udostępnia własne testy na koronawirusa. Spółka zapowiedziała, że będzie przeprowadzać do 1000 badań dziennie. Według specjalistów działania te wpłyną na zmianę obecnych statystyk.
Przygotowane testy trafią w pierwszej kolejności do placówek medycznych, a ich przekazywanie będzie się odbywać w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. Na ten moment firma nic nie wspomniała o planach przygotowania takich testów dla klientów prywatnych. W celu realizacji swojego planu spółka powołała Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem, które mogą wspierać spółkę finansowo, by testy mogły pozostać darmowe. Do akcji dołączył już PKO BP, Deloitte i ANG Spółdzielnia.

Na stronie firmy w oficjalnym komunikacie czytamy:

„W obliczu zagrożenia epidemicznego zespół Warsaw Genomics skoncentrował swoje wysiłki i zasoby na zapewnieniu dostępności testów molekularnych pozwalających na potwierdzenie lub wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem. Od 20 marca br. możemy realizować do 1000 testów w kierunku SARS‑CoV‑2 w ciągu doby. Badanie realizowane jest metodą RT PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Sprawne rozpoczęcie realizacji testów diagnostycznych możliwe było dzięki współpracy z resortem zdrowia, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu firm, które przeznaczyły środki finansowe na zakup testów i przekazały je na rzecz wsparcia polskich szpitali i placówek medycznych. Tym samym oddolnie zainicjowana została Koalicja firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce.

Jako lekarze i diagności tworzący Warsaw Genomics, mamy świadomość, jak potrzebne jest dziś profesjonalne wsparcie diagnostyczne dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego, który na pierwszej linii frontu od kilkunastu dni chroni społeczeństwo przed koronawirusem. Dlatego zachęcamy Państwa do włączenia się i wsparcie tego działania. Mogą Państwo to zrobić poprzez zakup testów i przekazanie ich na rzecz dla szpitali, placówek medycznych, a także dla personelu medycznego. Koszt 1 testu to 400 zł.”

Kto może zamówić testy?

  • Stacja sanitarno-epidemiologiczna.
  • Szpitale – lekarz może zlecić test dla pacjenta hospitalizowanego.
  • Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy.

Aby zamówić testy przedstawiciele placówek medycznych muszą wypełnić specjalny formularz na tej stronie. Przedstawiciele firmy zachęcają do tego, aby przystąpić do Koalicji i zakupu testów diagnostycznych z przeznaczeniem dla szpitali, placówek i personelu medycznego. Dzięki zaangażowaniu darczyńców współtworzących Koalicję firm na rzecz walki z koronawirusem firma jest w stanie bezpłatnie realizować testy w kierunku SARS‑CoV‑2.

Warsaw Genomics nie pierwszy raz wspiera Polaków

Zespół Warsaw Genomics wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego założycielami są prof. Krystian Jażdżewski i dr hab. Anna Wójcicka. Obydwoje specjalizują się w dziedzinie onkogenetyki. Spółka prowadzi innowacyjne badania genetyczne.

W styczniu 2019 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Warsaw Genomics poinformowało, że podpisał umowę z Bankiem Pekao S.A., na mocy której oba podmioty mają się strategicznie zaangażować w przeprowadzenie badań na raka na jak największej populacji dorosłych Polaków. Jest to największa tego typu akcja na świecie.

– Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie pięciu. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących – powiedział wtedy prof. Krystian Jażdżewski.
Warsaw Genomics należą się wielkie brawa, bo od lat działa na rzecz zdrowia Polaków.

Natomiast dzięki obecnemu działaniu firmy walka z szalejącym koronawirusem może okazać się skuteczniejsza. Przypomnijmy, że na ten moment (23 marca) w Polsce mamy do czynienia z 684 potwierdzonymi zakażeniami i 8 przypadkami śmiertelnymi. Niestety wszystko wskazuje na to, że zwiększona liczba testów jeszcze podniesie te statystyki.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem