Miasto Warszawa otrzymało nagrodę za działania wspierające start-upy. Statuetkę odebrał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas konferencji ICT Summit – największego wydarzenia start-upowego w Polsce, zorganizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
„Wręczam wyróżnienie „Warszawa – Miasto Start-upów” za współpracę i dokonania jakie miasto Warszawa zrealizowało na rzecz rozwoju i promocji środowisk start-upowych. Warszawa jest przykładem wspierania polskiej sceny start-upwej na arenie międzynarodowej. To właśnie w Warszawie powstanie trzeci na świecie (Po Londynie i Tel-Awiwie) Google Campus – ośrodek wspierania start-upów technologicznych. Podkreśla to rangę Polski nie tylko na arenie Europy Środkowo-Wschodniej ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. (…) Stolica uwzględnia potrzeby środowiska, planuje inwestycje z myślą o rozwoju przedsiębiorczości start-upowej i tworzy przyjazny klimat dla lokowania w Warszawie” – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.
Jako samorząd od lat tworzymy klimat i warunki wspierające powstawanie i rozwój działalności typu start-up na terenie Warszawy. Udostępniliśmy m.in. szereg usług w Centrum Przedsiębiorczości Smola, udzieliliśmy też 3000 dotacji na założenie firmy w Warszawie, na co z pomocą funduszy europejskich przeznaczyliśmy 55 mln zł – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Warszawa wspiera środowisko start-upowe oraz angażuje się w wydarzenia i inicjatywy mające na celu inicjowanie i rozwój młodych firm. Jednym ze stołecznych działań wspierających start-upy jest utworzenie na warszawskim Powiślu przy ul. Smolnej 4, Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa stworzona w stolicy przez instytucję publiczną. Centrum oferuje kompleksowe usługi szkoleniowo-doradcze i informacyjne skierowane do aktywnych przedsiębiorców oraz osób, które dopiero zastanawiają się nad otwarciem własnej działalności. Możliwe jest wynajęcie sal konferencyjnych i biurek w inkubatorze przedsiębiorczości. Wart 9,9 mln złotych projekt jest w 85% dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Centrum działa od kwietnia 2013 r. Miasto jest w trakcie tworzenia kolejnego miejsca przeznaczonego na przestrzeń inkubacyjną na ul. Oboźnej.
Stolica była współorganizatorem m.in. Start-up Poland i Start-up Weekend, czy Start-up Grind. Wraz z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości przygotowany został cykl szkoleń dla przedsiębiorczych osób. Obecnie partneruje w konkursie BiHapi wraz z Orange Lab, Gdańskiem i Poznaniem oraz bierze udział w projekcie Warsaw Start Space we współpracy z GPW i Aulą Polską.
ICT Summit
ICT Summit to organizowana przez PARP konferencja, której celem jest zaprezentowanie inwestorom z całego świata potencjału rodzimej branży ICT, ze szczególnym akcentem na nowoczesne rozwiązania technologiczne z Polski. Sukcesy firm takich jak Zortrax, Audioteka czy Estimote pokazują, że to właśnie Polska stanowi dziś centrum innowacyjnego biznesu Europy Środkowo-Wschodniej.
Spotkanie ICT Summit jest okazją do zwrócenia świateł reflektorów na lokalny ekosystem start-upowy i najciekawsze przedsięwzięcia, które narodziły się na polskim rynku. Dlatego hasło konferencji to „World looks at Poland”. Wybrano je nieprzypadkowo: udział w ICT Summit bierze ponad 800 gości i 50 prelegentów z całego świata. Dyskutują oni o rozwoju ekosystemu start-upowego w Europie Środkowo-Wschodniej, trendach technologicznych oraz innowacyjnych przedsięwzięciach biznesowych, które narodziły się w naszej części Europy.
Nagrody dla miast wspierających start-upy oprócz Warszawy, otrzymały również Gdańsk i Poznań.