W drugim kwartale 2023 roku, przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln PLN. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116 rodzimych, innowacyjnych spółek. Patrząc na dane w ujęciu półrocznym, odnotowaliśmy spadek o 70% względem pierwszych sześciu miesięcy, w roku poprzedzającym i w 2021 roku. Równocześnie liczba transakcji cały czas wzrasta.
Najważniejszym wydarzeniem w drugim kwartale 2023 roku była runda A spółki Eleven Labs, która pozyskała blisko 80 mln PLN od grupy międzynarodowych funduszy i aniołów biznesu. Wśród inwestorów znalazł się m.in. Andreesen Horowitz.
– Po 6 miesiącach 2023 roku osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 rynek znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 roku, ale nie ma też zagrożenia powrotu do „nisko-transakcyjnej” przeszłości sprzed 2020 roku. Uważam, że długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w start-upach – komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.
– Wyraźnie daje nam się we znaki niższa aktywność inwestycyjna funduszy later-stage w Polsce i CEE, które stanowiły naturalnie dużą część rynku w naszym regionie. Z drugiej strony wiemy, że o najciekawsze transakcje z szybką trakcją, świetnym zespołem i produktem potrafią walczyć najlepsze fundusze z całego świata, czego idealnym przykładem jest Eleven Labs – mówi Karol Lasota, principal w Inovo VC.
Rundy zalążkowe
Na rynku wciąż dominują inwestycje o charakterze zalążkowym, które już od 12 miesięcy nie schodzą poniżej poziomu 100 kwartalnie. Podobnie wygląda sytuacja rund A i wyższych, których jest średnio około 10. Średnia wartość transakcji nieznacznie wzrosła względem poprzedniego kwartału, ale wciąż jest znacznie poniżej wartości z 2022 i 2021 roku.
32 ze 116 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one 18% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które odpowiadają za 44 transakcje i 11% udziału w ich wartości.
Ważne wydarzenie
Istotnym wydarzeniem dla całego polskiego ekosystemu innowacji jest również oficjalne uruchomienie Funduszu Innowacji NATO. Posiada on 1 miliard euro na inwestycje w projekty z potencjałem podwójnego zastosowania, a jedno z biur funduszu znajdzie się w Warszawie.
Inwestycje Funduszu Innowacji NATO w Polsce mogą wspierać postęp technologiczny, który zaspokaja potrzeby zarówno sektora cywilnego, jak i obronnego. NIF postrzega ten region jako kluczowy i niedostatecznie obsługiwany rynek, dlatego planuje otwarcie jednego ze swoich dwóch pierwszych biur regionalnych w Warszawie – komentuje Patrick Schneider-Sikorsky, Founding Partner w NATO Innovation Fund.
Pełen raport do pobrania tutaj.