Wczesna emerytura, a może praca do późnej starości? Firmament za nami

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Firmament – emerytura

Udostępnij:

Za nami kolejny Firmament w Radiu 357, a w nim temat emerytury. Kiedy na nią przejść? Kogo będzie na to stać? I czy faktycznie nie chcemy pracować do późnej starości?

– Młodzi, którzy osiągnęli w biznesie sukces, mówią teraz o wypaleniu i braku sensu dalszej pracy. Natomiast starsi z zapałem godnym przedszkolaków planują kolejne etapy swoich srebrnych, turbo karier – powiedział Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments i koordynator programu Incredibles, zapowiadając Firmament.

Tematem wczorajszej audycji była emerytura i pytanie: „kiedy się na nią wybrać?”.

Chcę przejść na wczesną emeryturę – serio?

– Obserwując stosunek ludzi do pracy i temat przejścia na emeryturę, można stracić orientację. Z jednej strony wszelkie próby ustawowego opóźnienia wieku emerytalnego wywołują nerwowe reakcje części pracowników i wszystkich związków zawodowych. Ale jednocześnie według rządowego raportu liczba pracujących emerytów w ostatniej dekadzie wzrosła o 50% – powiedział profesor Rafał Mrówka z SGH.

Dodał także, że 92% Polaków deklaruje, że praca jest dla nich sensem życia. To w niej nawiązujemy relacje – także towarzyskie, dzięki pracy jesteśmy doceniani, a praca wielu z nas daje po prostu spełnienie. Dlatego prof. Rafał Mrówka uważa, że chęć wcześniejszego przejścia na emeryturę to wyłącznie mit. Lubimy i chcemy pracować.

Przedsiębiorcy boją się emerytury

Z drugiej strony należy zadać sobie inne pytanie. Czy stać nas na to, żeby wcześniej przejść na emeryturę? W większości przypadków nie. Dotyczy to nie tylko pracowników, ale także przedsiębiorców, którzy zwykle mają szansę na wyższe zarobki.

Tymczasem według badania przeprowadzonego przez ING Bank Śląski wynika, że blisko połowa osób prowadzących własną działalność gospodarczą odczuwa lęk na myśl o emeryturze, a co drugi przedsiębiorca zbiera już oszczędności z myślą właśnie o tym etapie życia. Czego konkretnie obawiają się właściciele firm?

Wśród największych obaw pojawia się pogorszenie stanu fizycznego (67 proc.) oraz brak pieniędzy (59 proc.). Do tego prawie połowa founderów spodziewa się, że na emeryturze będzie zmuszona do życia na niższym poziomie niż dotychczas.

Pracujemy, żeby… po co?

Skoro przejście na wcześniejszą emeryturę z odpowiednim zabezpieczeniem finansowym jest w zasięgu niewielu osób, to co robić? Goście Firmamentu radzą: „polub swoją pracę”. Nie zawsze jest to możliwe, o czym swego czasu przekonał się Franciszek Georgiew, właściciel XXII Ventures, który mimo tego że już wtedy prowadził firmę, to nie znosił do niej przychodzić. Dlaczego? I jak sobie z tym poradził?

Odpowiedź zdradził na antenie Radia 357. Jeśli chcesz poznać opinię gości Firmamentu, posłuchaj audycji – link dostępny jest tutaj (dostęp tylko dla patronów Radia 357).