WhatsApp bez wsparcia dla Nokii i BlackBerry. Inwestuje w popularniejsze urządzenia

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

WhatsApp będzie wspierać działanie komunikatora jedynie na urządzeniach, które obsługują popularne systemy operacyjne. W efekcie, nie pojawią się już nowe wersje aplikacji dla niektórych modeli Nokii i BlackBerry. Przedstawiciele spółki proponują korzystać z nowoczesnych urządzeń.

WhatsApp tylko dla nowoczesnych systemów

Wraz z końcem 2016 roku WhatsApp przestanie wspierać działanie komunikatora dla kilku wersji mobilnych systemów operacyjnych, napisali przedstawiciele spółki w informacji prasowej.  Zmiana ta obejmie smartfony sygnowane marką BlackBerry (w tym BlackBerry 10), a także urządzenia, na których zainstalowano: Android 2.1 i Android 2.2, Windows Phone 7.1 oraz Nokia S40 i Nokia Symbian S60.

– Telefony te stanowią ważną część naszej historii, jednak nie oferują już możliwości, jakich potrzebujemy do poszerzania funkcjonalności naszej aplikacji w przyszłości – napisał zespół stojący za WhatsAppem. Dodał, że brak dalszego wsparcia dla wyżej wymienionych platform i urządzeń jest niezbędny, żeby udoskonalić działanie komunikatora na najpopularniejszych systemach operacyjnych. 

Nokia i BlackBerry tracą popularność

Wśród nich wymienia te, które oferują Google, Apple i Microsoft. Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że obecnie są one zainstalowane na 99,5 proc. urządzeń mobilnych. Jeszcze siedem lat temu stanowiły jedynie 25 proc. rynku. Wówczas aż 70 proc. smrtfonów dostępnych w sprzedaży obsługiwało systemy operacyjne oferowane przez Nokię i BlackBerry.

– W 2009 roku kiedy to założyliśmy WhatsApp, użycie telefonów komórkowych wyglądało zupełnie inaczej niż w dniu dzisiejszym – dodają przedstawiciele firmy. Zalecają także użytkownikom komunikatora, którzy posiadają wcześniej wspomniane smartfony, żeby przed końcem 2016 roku kupi któryś z nowszych modeli z aktualną wersją systemu Android, iOS lub Windows Phone.

WhatsApp zmienia model biznesowy

To nie jest jedyna zmiana, którą w ostatnim czasie wprowadziła spółka należąca do Marka Zuckenberga. Na początku tego roku WhatsApp zrezygnował z rocznej opłatny, która dotychczas wynosiła niecałego dolara. Działanie to ma przyczynić się do zwiększenia liczby użytkowników korzystających z komunikatora. Tych jest już ponad miliard. 

fot. pixabay.com