Wheelme to również jedna z pierwszych aplikacji na polskim rynku, którą już za chwilę będzie można obsługiwać głosowo poprzez, niedawno wprowadzoną na rynek polski, usługę Asystenta Google. Do tej pory integracje z tym systemem wprowadziły tylko portal eSky oraz sieć Play. Aby wyszukać najbliższy pojazd w danej lokalizacji wystarczy wydać odpowiednie polecenie głosowe.
Aplikacja działa od grudnia 2018 roku i jest obecnie dostępna już w 13 miastach w Polsce. Można w niej znaleźć pojazdy na minuty popularnych wypożyczalni aut na minuty jak Trafficar, Vozilla, 4mobility czy Panek Carsharing, elektryczne skutery Blinkee czy hulajnogi Lime. Wheelme umożliwia sprawdzenie najbliżej zaparkowanych pojazdów, filtrowanie ich po marce oraz sprawdzenie cen, odległości oraz nawigację do wybranego miejsca.
– Pomysł na tę aplikację zrodził się właściwie z naszej prywatnej potrzeby. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami pojazdów na minuty i zauważyliśmy pewną lukę, która utrudniała nam sprawne korzystanie z carsharingu – mówi Mateusz Młodawski, pomysłodawca aplikacji.
Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród korzystających z carsharingu. “Bardzo przydatna aplikacja”, “Genialny pomysł!!!” – to tylko niektóre z opinii, jakie możemy znaleźć na Facebooku marki. Twórcy nie poprzestają na laurach i mówią o dalszym rozwoju aplikacji
– Dostajemy dużo wiadomości z sugestiami, jakie dodatkowe funkcjonalności powinny się znaleźć w aplikacji. Planujemy rozwój Wheelme o szacowanie kosztów dojazdu do wybranej destynacji oraz oznaczanie stref przewoźników. Niebawem aplikacja zostanie poszerzona także o oferty innych firm, w tym Ubera i Taxify – mówi Damian Kwaśniak, współtwórca aplikacji.
W Polsce carsharing rośnie w siłę. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy gwałtownie rosnącą popularność pojazdów współdzielonych. Coraz więcej firm tego typu wchodzi na rynek. Dla przykładu w grudniu 2018 flota aut na minuty zawierała ponad 3,8 tys. pojazdów. Jednocześnie coraz więcej osób przestaje wynajmować samochody na minuty “z ciekawości”, a zaczyna traktować je, jako uzupełnienie systemu komunikacji publicznej. Dodatkową zaletą car-sharingu jest to, że oferuje pojazdy przyjazne środowisku – 78% pojazdów jest pojazdami elektrycznymi, hybrydowymi lub napędzanymi siłą mięśni.
– Chcemy też dbać o bezpieczeństwo podróżujących, np. sugerując pojazdy w zależności od warunków na drodze oraz o środowisko, sugerując pojazdy elektryczne i rowery, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest ponad normę. Wierzymy, że nowoczesne rozwiązania w zakresie transportu odegrają znaczącą rolę w rozwoju smart cities – dodaje Krzysztof Maciążek.
Obecnie w Polsce funkcjonuje już 15 przewoźników, którzy działają w największych miastach. W ofercie posiadają oni samochody, skutery, rowery oraz zdobywające coraz większą popularność elektryczne hulajnogi. Wheelme ma w przyszłości rozwinąć się także o system rezerwacji. Aplikacja jest już dostępna w sklepach Google Play oraz App Store.