Wheelstair, Associated Apps i ParrotOne zwycięzcami programu akceleracyjnego #HuaweiStartupChallenge

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Wheelstair, Associated Apps i ParrotOne zwycięzcami programu akceleracyjnego #HuaweiStartupChallenge

Udostępnij:

Poznaliśmy laureatów #HuaweiStartupChallenge, wydarzenia współorganizowanego przez Huawei i Fundację Startup Hub Poland. Program skierowany był do startupów odpowiedzialnych społecznie. Na podium znalazły się Wheelstair, Associated Apps i ParrotOne.

W ostatnim etapie wyzwania konkurowało ze sobą 10 finalistów, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom za pomocą technologii.

Jury nagrodziło trzy startupy:

  • Wheelstair z pierwszą pozycją na podium, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 złotych;
  • Associated Apps zajął drugie miejsce. Do startupu powędrowała nagroda o wartości 50 000 zł;
  • ParrotOne uplasował się na trzeciej pozycji i zgarnął nagrodę o wartości 35 000 zł.

Czym zajmują się zwycięzcy?

Wheelstair to schodołaz oraz odczepiany napęd elektryczny, które umożliwiają posiadaczom tradycyjnych wózków inwalidzkich pokonywanie barier architektonicznych i ułatwiają codzienne przemieszczanie się.

Z kolei Associated Apps działa na rzecz znoszenia barier i wyrównywania szans społecznych. Startup stworzył The Compass, zaawansowaną aplikację mobilną, która nawiguje osoby niewidome i niedowidzące wewnątrz obiektów użyteczności publicznej. Aplikacja prowadzi użytkownika do każdego dostępnego miejsca w budynku, a także pozwala na wcześniejsze zaplanowanie drogi. Jest obsługiwana głosowo oraz manualnie.

Ostatni z laureatów, ParrotOne, stworzył aplikację mobilną, która ułatwia komunikację osobom mającym trudności ze sprawnością rąk i dłoni. Komunikator pozwala na ograniczenie do minimum liczby ruchów potrzebnych do pisania wiadomości na klawiaturach dotykowych w smartfonach lub tabletach. W samej Polsce ParrotOne może pomóc nawet 2,5 milionom osób.

O programie #HuaweiStartupChallenge

Wydarzenie zorganizował Huawei oraz Fundacja Startup Hub Poland. Program akceleracji skierowany był do młodych przedsiębiorstw, które stawiają na różnorodność w wymiarze społecznym, biznesowym i kulturowym. Rozwiązują problemy wykluczenia zawodowego wśród osób niepełnosprawnych, braku dostępu do edukacji, transport i usług medycznych.

Organizatorzy programu akceleracyjnego dla swoich podopiecznych przygotowali pakiet wsparcia składający się z dwóch elementów. Pierwszym z nich było wsparcie merytoryczne. W trakcie programu jego uczestnicy przeszli przez spersonalizowaną ścieżkę rozwoju, aby pod okiem doświadczonych ekspertów i przedsiębiorców zoptymalizować swoje biznesy i poprawić jakość świadczonych usług lub produktów.

Drugim element to wsparcie finansowe. Trzy najlepsze startupy zostały dofinansowane wyżej wymienionymi kwotami pieniędzy.

Grafika: Huawei