Wideo dnia: Pomysły na biznes powstają wszędzie. Nawet w obozie dla uchodźców

wideo dnia pomysly na biznes powstaja wszedzie nawet w obozie dla uchodzcow
Udostępnij:
Mohamad Harreri był jednym z pierwszych uchodźców, którzy dotarli do obozu w Za'atari w 2012 roku. W tym tymczasowym miasteczku mieszka dziś 79 tysięcy syryjskich uchodźców. Brakuje im wielu rzeczy, stąd to idealne miejsce na tworzenie przedsięwzięć. Dlatego Harreri sam został przedsiębiorcą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Bena Homera | fot. thenecontext

BBC przygotowało materiał na temat jednego z obozów dla syryjskich uchodźców. Tymczasowe miasteczko Za'atari mieści się w Jordanie i funkcjonuje od 2012 roku. Od tego czasu wiele zmieniło się na samym terenie, które zamieszkało 79 tysięcy uchodźców. Najpierw powstawały w nim małe sklepy, w których można było kupić np. papierosy. Później zaczęły powstawać zakłady usługowe. Do dziś otwarto ich trzy tysiące w całym kampusie. Więcej na ten temat dowiecie się z reportażu przygotowanego przez BBC.

Blisko połowa mieszkańców Obozu Za'atari to kobiety. Około 40% wszystkich mieszkańców obozu ma od 18 do 59 lat. Około 14% ma między 12 a 17 lat. Mieszkańcy mają możliwość zarabiania na wykonywaniu drobnych prac zlecanych przez organizacje NGO. Według statystyk 60% uchodźców mieszkających w Za'atari Camp korzysta z tych możliwości i zarabia na swoje wydatki.

Inna ekipa telewizyjna nakręciła już trzy lata temu reportaż o tym, jak radzą sobie mieszkańcy obozu dla uchodźców w Za'atari.

Obejrzyj poprzedni odcinek cyklu pt. Wideo dnia.