Co dobrego spotkało Wasz startup w 2023 r.?
Rok 2023 był dla nas bardzo pracowity. Udało nam się udoskonalić radar dwuantenowy i zbudować model jednoantenowy, umożliwiający precyzyjne badanie tego, co znajduje się także płytko pod ziemią, bez tzw. „martwej strefy”. Jednocześnie wciąż udoskonalaliśmy oprogramowanie służące do przetwarzania i interpretacji danych. Byliśmy angażowani do różnych projektów, m.in. ze względu na przewagi naszego rozwiązania nad dotychczas stosowanymi – zarówno pod kątem technologicznym, jak i finansowym.
W połowie roku zostało nam przyznane blisko 5,5 mln euro dofinansowania z prestiżowego unijnego programu EIC Accelerator na rozwój rozwiązania WIDMO Cities. Udało się nam to osiągnąć jako jedynej spółce z Polski. Pozytywny był również wzrost zainteresowania naszą firmą – zauważyły nas nie tylko media, lecz także coraz więcej potencjalnych klientów, w tym międzynarodowi giganci. Końcówka roku przyniosła nam wyróżnienie w postaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii STARTUP_PL, co było dla nas wyrazem docenienia innowacyjności i ciężkiej pracy wykonywanej przez cały zespół Widmo.
Rok kończymy więc z poczuciem satysfakcji z tego, co udało się nam osiągnąć przez ten czas, ale też bardzo zmotywowani i gotowi na kolejne biznesowe wyzwania. Obecnie jesteśmy na półmetku certyfikacji naszego georadaru spektralnego i szykujemy się do rozpoczęcia sprzedaży tych urządzeń.
Z czym mieliście problemy/co się nie udało w 2023 r.?
WIDMO Spectral Technologies to twórca pierwszego na świecie komercyjnego georadaru FMCW, dodatkowo budujący własne środowisko software’owe do przetwarzania oraz interpretacji danych. W ostatnich latach napotkaliśmy wiele przeszkód, z których największą były niedobory kluczowych komponentów. Jednak pomimo tej kwestii oraz faktu, że projekty deep-tech notują nierzadko znaczne przesunięcia czasowe, najprawdopodobniej nie przekroczymy opóźnienia na poziomie 4 miesięcy w stosunku do założonych harmonogramów. To opóźnienie ma zresztą też swój pozytywny aspekt – realizując usługi samodzielnie nieco dłużej niż planowaliśmy, dysponujemy dziś znacznie większą wiedzą na temat tego, czego oczekują od nas klienci.
Co zmienilibyście w prawie/przepisach/ żeby lepiej Wam się funkcjonowało w 2024 r.?
Obecnie WIDMO bardzo aktywnie współpracuje z sektorem budowlanym i infrastrukturalnym, a także z branżą górniczą, ze szczególnym uwzględnieniem kruszyw. Realizujemy projekty zarówno bezpośrednio, jak i razem z firmami geodezyjnymi, geotechnicznymi czy geofizycznymi. Sektory te znajdują się obecnie w zastoju, spowodowanym blokadą środków inwestycyjnych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy. Uruchomienie inwestycji infrastrukturalnych z tego programu przełoży się na otwarcie bardzo wielu zatrzymanych bądź nierozpoczętych jeszcze projektów, które są istotnym źródłem utrzymania dla firm budowlanych, infrastrukturalnych, kruszywowych, geodezyjnych, geotechnicznych, geofizycznych, ale pośrednio również dla nas.
Mirosław Trześniowski, CEO WIDMO Spectral Technologies – odpowiada przede wszystkim za rozwój biznesu, kontakty z inwestorami i klientami, pozyskiwanie finansowania. Doświadczony manager, wcześniej związany z KGHM, a także PwC, gdzie jako Konsultant ds. Strategii w zespole Drone Powered Solutions zajmował się opracowywaniem zaawansowanych rozwiązań biznesowych z użyciem dronów dla międzynarodowych klientów z różnych branż. W obszarze jego głównych zainteresowań są projekty kapitałowe i branża surowcowa. Absolwent Heriott-Watt University w Edynburgu, gdzie ukończył zarządzanie inwestycjami. Posiada także dyplom z matematyki stosowanej.