Wiemy, ile zarabiają startupowcy

Dodane: 14.02.2014

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Po tym jak w listopadzie ubiegłego roku magazyn Fortune ujawnił zarobki pracowników Twittera, ruszyła lawina pytań dotyczących ile tak naprawdę zarabiają startupowcy. Miesiąc później szef projektu Buffer ujawnił ile zarabiają jego pracownicy. My sprawdziliśmy, jak to wygląda w Polsce.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Kwestia wynagrodzeń jest krępująca. Oprócz tego, że zazwyczaj w umowie o pracę czy zlecenie pracodawca zastrzega, żebyśmy nie ujawniali ile zarabiamy, to często nie chcemy o tym mówić, bo się po prostu wstydzimy. Trudno więc było dowiedzieć się ile zarabiają polscy startupowcy. Jeszcze trudniej było pozyskać informacje ile na współpracy z nimi zarabiają polscy inwestorzy. Efekty naszej ankiety znajdziecie poniżej.

Zarobki pracowników Twittera

Zacznijmy od listy Fortune, z której dowiemy się ile zarabiają kluczowi pracownicy Twittera. Magazyn ujawnił dane dotyczące zarobków pracowników tego portalu społecznościowego oraz ile poszczególni pracownicy otrzymują, zgodnie z umową, dodatków do wynagrodzeń i nagród. Z listy wynikało m.in., że CEO (Dick Costolo) otrzymuje pensje wynoszącą 200 tysięcy $ rocznie. Ponad 11 milionów dolarów dostaje jednak właśnie w ramach „dodatkowych opcji i nagród”.

Dla porównania dyrektor sprzedaży Twittera otrzymuje pensje w wysokości 192 – 209 tysięcy dolarów w skali roku. W ramach dodatkowych nagród otrzymuje drugie tyle. Pracownicy działu „Business Development” zarabiają od 158 do 179 tysięcy dolarów na rok i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości od 47 do 85 tysięcy dolarów. Product Marketing Manager zarabia w skali roku od 155 do 168 tysięcy dolarów. Dodatkowe nagrody to 46 do 84 tysięcy dolarów.

Otwartość szefa Buffer

Buffer to aplikacja webowa do łatwiejszego dzielenia się wpisami na różnych portalach społecznościowych. Jego szef, Joel Gascoigne, od kilku lat prowadzi interesującego bloga właśnie na temat tego, jak się pracuje w jego firmie. Jedną z zasad, które wprowadził do firmowego bloga jest otwartość w publikacji zamkniętych danych, co jest wyjątkowym zachowaniem. Gascoigne publikuje m.in. comiesięczne raporty o wzroście zainteresowania Bufferem i jego przychodów.

Gascoigne podzielił się też informacjami o zarobkach swoich współpracowników. Opracował specjalną formułę wynagradzania ich. Sam Joel Gascoigne zarabia 158,8 tysięcy dolarów rocznie. We wpisie na blogu wyjaśnił dokładnie, że 75 tysięcy dolarów to podstawa wynagrodzenia. Do tego dolicza 20% dochodu i 12 tysięcy dolarów dodatku za stanowisko w firmie. Swoją pensję mnoży razy 1,2 za doświadczenie zawodowe oraz dodaje też 22 tys. $ rocznie za miejsce pracy.

Dyrektor operacyjny Buffera, Leo Widrich, rocznie zarabia 146,800 dolarów. Na jego pensje składa się 70 tysięcy dolarów podstawowego wynagrodzenia + 20% dochodu spółki + 10 tysięcy dolarów miesięcznie. Swoją pensje mnoży też razy 1,2 i dodaje do niej 22 tysiące dolarów rocznie za to, że pracuje w San Francisco (w siedzibie spółki). Chief Technical Officer zarabia 146 tysięcy dolarów rocznie, CHO 106 tysięcy dolarów, Starszy programista iOS 108 tysięcy.

Zarobki polskich startupowców

Samodzielni, oszczędni i wykształceni – tak w sierpniu ubiegłego roku określiliśmy polskich startupowców, którzy wypełnili naszą ankietę. Zadaliśmy w niej pytania dotyczące wykształcenia polskich przedsiębiorców, miejsca gdzie mieszkają i skąd pracują oraz jakie stanowiska w firmie pełnią. Nie omieszkaliśmy też zapytać ich oto ile zarabiają. Wyniki dotyczące tej dziedziny nie zmieniły się mocno od badania poprzedzającego zeszłoroczną ankietę.

Ponad połowa wtedy zapytanych startupowców (55%) nie zarabia więcej niż 500 zł miesięcznie na samej pracy w startupie. Co dziesiąty zapytany deklarował zarobki nie przekraczające 1500 zł. Co piąty zarabiał od 2000 do 5000 zł netto, czyli od 24 tysięcy do 60 tysięcy złotych rocznie, a 13% ankietowanych zarabia między 5 a 10 tysięcy zł. miesięcznie. Wśród zapytanych znaleźli się i Ci, którzy w ciągu zarabiają ponad 10 tys. zł/m-c i jest ich 5% (w tym 3% zarabia ponad 20 tys. zł).

Inwestorze, ile zarabiasz?

W lipcu ubiegłego roku przeprowadziliśmy mini ankietę wśród polskich inwestorów. Wysłaliśmy dwadzieścia zapytań do partnerów znanych polskich funduszy inwestycyjnych z prośbą o udzielenie anonimowej informacji na temat ich zarobków. Liczba odpowiedzi nie była dla nas satysfakcjonująca, dlatego wcześniej nie publikowaliśmy wyników tej ankiety. Mimo że odpowiedzi było tylko pięć, to były bardzo ciekawe.

40% ankietowanych zarobiło w poprzednim miesiącu (czerwiec 2013) od 15 do 20 tysięcy złotych. Reszta nie przekroczyła tego progu i dochód z poprzedniego miesiąca określiła w granicach 5, 9 – 11 i 11 do 15 tysięcy złotych. Ta sama liczba zapytanych (40%) powiedziała, że zarabia również poza inwestycjami w startupy. 80% zapytanych wysokość ostatniej inwestycji określiła od 200 do 500 tysięcy złotych. Dwojgu ankietowanym osobom inwestycja zwróciła się wcześniej niż po roku.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem