Skalę tego problemu uświadamiają wyniki najnowszego raportu SOPHOS, który podsumowuje działania najbardziej spamujących państw na świecie w pierwszym kwartale 2015 roku.
Podium spamerów
Stany Zjednoczone od lat są największym spamerem. W tym roku również nie zwiodły, zajmując pierwsze miejsce z wynikiem 10% uczestnictwa w światowej produkcji SPAMu. Zaraz za USA plasuje się Wietnam z wynikiem 7%, „awansując” tym samym o 4 pozycje w stosunku do poprzedniego roku. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Ukraina z wynikiem 6,8%, który pozwolił jej dojść na szczyt z 7 pozycji w roku 2014.
Zmiany w szeregach parszywej dwunastki:
-
Największą niespodzianką tegorocznego zestawienia są Chiny, które uplasowały się na 6 miejscu z wynikiem 5,5%. Choć zajmowały pierwszą pozycję tylko przez ostatni kwartał 2014 roku, taki awans może napawać optymizmem mieszkańców Dalekiego Wschodu.
-
Nowym żołnierzem parszywej dwunastki są natomiast Włochy, które w poprzednich latach znajdowały się poza rankingiem. Z wynikiem 3,2% kraj ten uplasował się na 9 miejscu rankingu.
-
Sporym spadkiem może pochwalić się także Japonia, która z 5 miejsca w ostatnim kwartale 2014 roku, spadła na 11 pozycję.
-
Pozostałe kraje z pierwszej dwunastki, mianowicie Rosja, Korea Południowa, Brazylia, Indie, Argentyna i Niemcy nadal utrzymują się w czołówce, jedynie nieznacznie zmieniając swoje pozycje.
Polska coraz dalej w rankingu
Z roku na rok Polska oddala się od czołówki krajów, które wysyłają najwięcej śmieciowych wiadomości. W pierwszym kwartale bieżącego roku zajęliśmy 22 miejsce z wynikiem 1,3% w generowaniu światowego spamu i 41 pozycję z wynikiem 1% przy uwzględnieniu liczny ludności. Jeszcze w 2013 roku zajmowaliśmy miejsce 10, zasilając szereg parszywej dwunastki. Rok później spadliśmy już na 20 pozycję, więc tegoroczny wynik może cieszyć. Należy jednak pamiętać, iż kraje umieszczane są w rankingu na podstawie ilości niechcianych e-maili wysyłanych z ich terytorium. Takie zasady prowadzą do tego, że duże kraje z szybkimi łączami internetowymi z pewnością będą kończyć w niechlubnej czołówce. Prawie pewne jest natomiast to, że małe kraje zawsze będą lądować na dalekich pozycjach w rankingu bez względu na to, jak nieskutecznie będą chronić się przed atakami cyberoszustów.
SPAM stał się swoistą plagą i bolączką użytkowników Internetu. O skali tego problemu świadczy zaangażowanie w walkę ze spamem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Na stronie internetowej UOKiKu utworzono nawet specjalną podstronę poświęconą problematyce spamu. Polska jest obecnie członkiem kilku międzynarodowych organizacji rządowych walczących z tym problemem. W sytuacji naruszania praw polskich konsumentów przez zagraniczne firmy, dzięki zaangażowaniu naszego kraju możemy skutecznie egzekwować przestrzeganie naszych swobód. Kolejnym istotnym narzędziem walki z niechcianą korespondencją elektroniczną, o którym warto wiedzieć, są przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Zdjęcie główne artykułu SplitShire