Wikipedia rezygnuje z kryptowalut
Fundacja Wikimedia stoi za rozwojem największej internetowej encyklopedii – Wikipedii. Organizacja utrzymuje się w całości z datków od darczyńców i swoich użytkowników. W 2014 r. fundacja zaczęła przyjmować wsparcie również w postaci kryptowalut, a dokładniej – w bitcoinie, ethereum i bitcoin cash. Jednak po 8 latach i trzymiesięcznej debacie Wikipedia oficjalnie przestanie przyjmować datki w kryptowalutach. Fundacja zamknęła swoje konto na BitPay.
Główną inicjatorką tego wniosku była wieloletnia redaktorka Wikipedii – Molly White (GorillaWarfare). Według niej przyjmowanie datków w kryptowalutach jest równoznaczne z sygnalizowaniem poparcia dla nich, a te są „z natury drapieżne” i przeczą zaangażowaniu Wikipedii w zrównoważony rozwój środowiska. 71,17% członków społeczności poparło wniosek Molly White.
Sama fundacja podkreśla, że finansowo nie jest to dla nich wielka strata bowiem w 2021 r. kryptowaluty stanowiły jedynie 0,08% (ok. 130 tys. dolarów) przychodów Wikipedii. Jednocześnie tylko 347 darczyńców przez cały okres 8 lat wsparło Wikipedię właśnie za pomocą kryptowalut – głównie Bitcoina.
Firmy nie chcą kryptowalut?
O wpływie kryptowalut na środowisko naturalne zaczęto mówić głośno mniej więcej 2 lata temu, kiedy akceptować tę kryptowalutę oficjalnie zaczęła Tesla. Później Elon Musk wycofał jednak swoją decyzję pod wpływem nacisków społecznych, ale jednocześnie spółka nie sprzedała żadnych posiadanych bitcoinów. Co więcej – Musk stwierdził, że płatności te mogą powrócić, jeśli bitcoin stanie się bardziej „zielony”.
Niedawno z datków w formie bitcoina zrezygnowała też fundacja Mozilla, która odpowiada za rozwój przeglądarki Mozilla Firefox. Stało się to z podobnych powodów – wpływ kryptowalut na środowisko. Mimo to fundacja podkreśla – podobnie jak Tesla czy fundacja Wikimedia – że powrót do bitcoina jest możliwy w przyszłości, jeśli ten będzie przyjaźniejszy dla środowiska.
Czy kryptowaluty jednak faktycznie niosą tak negatywny wpływ? Do utrzymania sieci blockchain takich gigantów jak bitcoin lub ethereum potrzeba olbrzymich nakładów energii. Ponadto obie kryptowaluty działają w modelu proof of work, który jest dość energochłonny. Ethereum zapowiadał przejście na proof of stake, ale nadal nie ma konkretnej daty.
Co ciekawe państwa miewają przychylniejsze stosunki do kryptowalut, co pokazuje Republika Środkowoafrykańska, która niedawno uznała bitcoina za środek płatniczy.
Bitcoin niszczy środowisko?
Wpływ kryptowalut na środowisko paradoksalnie dość trudno ocenić, gdyż różne analizy i badania wykazują coś zupełnie odmiennego. Niektóre raporty wykazują, że np. bitcoin zużywa więcej energii niż cała Argentyna. Inne z kolei twierdzą, że większość górników wykorzystuje energię odnawialną, gdyż ta jest tańsza. Z kolei jeszcze inne badania mówią o tym, że do kopania bitcoina wykorzystuje się przede wszystkim energię węglową, bo ta… jest stosunkowo tania w Stanach Zjednoczonych.
Niewątpliwie bitcoin i inne kryptowaluty mają jakiś wpływ na środowisko, lecz wyraźnie wskazać jak wielki. Mimo to istnieje wiele innych cyfrowych aktywów, które są znacznie bardziej zielone od bitcoina i ethereum, choć nie są tak popularne. Np. Cardano, Ripple czy SolarCoin.