Właściciel TikTok osiągnął przychód ponad 7 miliardów dolarów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Właściciel TikTok osiągnął przychód ponad 7 miliardów dolarów

Udostępnij:

Chiński ByteDance, właściciel aplikacji do udostępniania wideo TikTok i jeden z najcenniejszych jednorożców na świecie, osiągnął przychód w wysokości ponad 7 miliardów dolarów.

Jak podaje Reuters, silny wzrost spowodował, że startup z Pekinu zrewidował swój docelowy przychód na 2019 rok do blisko 17 miliardów dolarów. Wcześniejszy cel, ustalony pod koniec ubiegłego roku był na poziomie 14 miliardów dolarów.

Dane dotyczące zysków za ostatni rok nie były natychmiast dostępne. Według internetowego serwisu informacyjnego The Information przychody ByteDance za cały 2018 rok wyniosły 7,2 mld dolarów. ByteDance odmówił komentarza.

Siedmioletni startup, który według oddzielnych źródeł został wyceniony na 78 miliardów dolarów pod koniec ubiegłego roku, jest także właścicielem chińskiego agregatora wiadomości Jinri Toutiao, co oznacza „Today’s Headlines”, a także krajowej wersji TikTok, znanej jako Douyin.

Osoba zaznajomiona ze sprawą firmy, a chcąca pozostać anonimową, powiedziała, że ​​większość przychodów firmy pochodzi z Chin, dodając, że podczas gdy Douyin generuje opłaty reklamowe, TikTok jest wciąż na wczesnym etapie zarabiania pieniędzy.

Analitycy nazwali ByteDance silnym zagrożeniem dla innych chińskich firm z branży technologicznej, w tym giganta mediów społecznościowych i gier Tencent Holdings Ltd oraz lidera wyszukiwarek Baidu Inc. Na całym świecie aplikacje ByteDance mają 1,5 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie i 700 milionów aktywnych użytkowników dziennie.

W zeszłym miesiącu firma uruchomiła wyszukiwarkę, która znajduje się w Toutiao, co stanowi bezpośrednią konkurencję dla Baidu. Przejęła także chińskojęzyczną witrynę Wikipedii o nazwie Baike.com w celu dalszego ulepszania treści.

Mając na celu rozwój na rynkach poza Chinami, ByteDance uruchomiła niedawno aplikację Lark do zwiększania wydajności pracy i planuje uruchomić płatną aplikację do strumieniowego przesyłania muzyki. Jego agresywny nacisk na nowe obszary pomógł podnieść globalne zatrudnienie do około 50 tys. pracowników, w zeszłym roku firma zatrudniała o 10 tys. pracowników mniej.

ByteDance najlepszy w Chinach

ByteDance, który na początku tego roku został uznany przez LinkedIn za jedną z najlepszych firm do pracy w Chinach, znajduje się również na szczycie listy najlepszych startupów w tym kraju. Firma zajmująca się technologiami internetowymi odnotowała szybki rozwój w ciągu siedmiu lat i może pochwalić się 50-milionową siłą roboczą oraz kilkoma platformami treści, w tym serwisem informacyjnym Toutiao i aplikacją do udostępniania wideo TikTok. Coraz częściej firma koncentruje się na wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego, aby dostosować swój produkt do zainteresowań odbiorców, i zatrudnia w tym zakresie.

W 2018 roku pisaliśmy o tym, że przedsiębiorstwo pozyskało nowe źródła finansowania, dzięki czemu jego szacowana wartość wzrosła do 75 mld dolarów. Pozwoliło to wyprzedzić dotychczasowego lidera – Ubera. Jak widać ByteDance z roku na rok rośnie w silę i jest niekwestionowanym liderem w swojej branży. Ciekawe, czy w najbliższym czasie zaskoczy nas nowymi produktami, które odniosą tak samo wieli sukces jak aplikacja TikTok.