Własna firma czy praca na etacie?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Własna firma czy praca na etacie?

Udostępnij:

Założenie własnej działalności może przynieść wiele korzyści, jednak praca na etacie to dla wielu osób bezpieczniejszy wybór. Sprawdziliśmy, co się bardziej opłaca!

Własna firma czy praca na etacie: Co się bardziej opłaca?

Praca na pełen etat to wybór zawodowy sporej liczby osób. Jednak coraz więcej śmiałków decyduje się na założenie własnej firmy. Wkroczenie na rynek z innowacyjnym pomysłem wiąże się z ryzykiem, ale… kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa! Zobacz, co się bardziej opłaca: własna działalność czy praca na etacie.

Własna działalność zamiast pracy na etacie

Praca na pełen etat to najczęściej oferowana forma zatrudnienia. Umowa o pracę jest korzystnym rozwiązaniem dla pracownika, dlatego znaczna liczba osób decyduje się na podpisanie tego dokumentu ze swoim przełożonym. Oferty pracy, w których pracodawca zapewnia zatrudnienie na pełny etat, cieszą się sporą popularnością wśród kandydatów i wielu chętnych do podjęcia nowej pracy właśnie tam wysyła swoje CV. Z jednej strony jest to najbezpieczniejsza forma zatrudnienia, jednak wymagający systematyczności sposób pracy może być dla niektórych pracowników męczący.

Kto decyduje się na własną firmę?

Osoby kreatywne i odważne coraz częściej decydują się na własną działalność gospodarczą i rezygnują z wykonywania obowiązków dla pracodawcy, na rzecz indywidualnych sukcesów w swoim startupie.

Własna firma czy praca na pełny etat?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma przygotowaniami. Zadbanie o odpowiedni biznesplan, pozyskanie budżetu do inwestycji oraz dopilnowanie wszystkich formalności w urzędach wymaga skupienia i jest czasochłonne. Skąd brać motywację do działania? Sukces, jaki może odnieść własny biznes, wynagradza wszelkie poświęcenia i jest najlepszą motywacją dla przedsiębiorców! Korzystne rezultaty napędzają do dalszego działania i przynoszą spore zyski, a mały startup z czasem może stać się ogromną firmą, która podbije daną branżę!

Czy trudno zrezygnować z etatu?

Wiele innowacyjnych pomysłów nie zostało zrealizowanych przez strach. Praca na etacie z długoterminową umową jest bezpiecznym rozwiązaniem i pracownicy boją się zrezygnować z zatrudnienia, aby rozkręcać własny biznes. W przypadku porażki młody przedsiębiorca zostanie bez stałych dochodów i dodatkowych świadczeń uchwalonych przez Kodeks pracy.

Praca na pełny etat i własny biznes – porównanie

Jakie korzyści przynosi praca na pełen etat?

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest najkorzystniejsze dla pracowników. Pełnopłatny urlop wypoczynkowy, ubezpieczenie zdrowotne, okres wypowiedzenia i wiele innych uprawnień ustanowionych przez prawo pracy to niewątpliwie spore udogodnienia dla zatrudnionych. Czy praca na pełen etat opłaca się bardziej niż założenie własnej firmy?

Zalety pracy etatowej

Największym plusem dla etatowców jest otrzymywanie stałego, comiesięcznego wynagrodzenia zapisanego w umowie. Korzystny jest również unormowany czas pracy i zakres obowiązków. Oprócz stałej pensji pracownicy mogą liczyć na dodatki motywacyjne i szkolenia zawodowe, które podnoszą ich kwalifikacje. Ponadto w ciągu roku pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy, który jest pełnopłatny.

Wady pracy na etacie

Dla ambitnych osób z głową pełną pomysłów praca na etacie może wydawać się nudna. Schematyczne wykonywanie obowiązków i np. siedzenie za biurkiem przez 8 godzin dziennie jest dla niektórych nużące. Zwłaszcza osoby, które zastanawiają się nad własną działalnością, zauważają minusy takiego zatrudnienia.

Własna firma: plusy i minusy

Własna działalność może przynieść spore zyski, jednak droga na szczyt bywa wyboista i wymaga wielu poświęceń. Mimo że praca na etacie to bezpieczniejsze rozwiązanie pod względem płynności finansowej, to nic tak nie motywuje jak sukcesy firmy sygnowanej własnym nazwiskiem.

Zalety własnej działalności gospodarczej

Niewątpliwą zaletą z prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest elastyczny czas pracy. Mając własną firmę, możesz pracować, skąd chcesz i kiedy chcesz. 8- godzinny czas pracy nie dotyczy przedsiębiorców. Kolejnym plusem wynikającym z założenia działalności gospodarczej jest spełnianie się zawodowo. W końcu to ty jesteś sobie szefem i to od twoich indywidualnych decyzji zależy los nowo powstałej firmy.

Wady posiadania własnego biznesu

Największym minusem posiadania własnego biznesu może być brak płynności finansowej, zwłaszcza na początku działalności. Wdrożenie na rynek własnego startup’u wymaga wkładu finansowego i inwestycji w markę. Sporą wadą dla przedsiębiorców jest także reagowanie na zmiany w branży. Mając własny biznes, należy trzymać rękę na pulsie i być otwartym na zmiany.

Niezależnie od wyboru formy swojego zatrudnienia, w obu przypadkach można realizować się zawodowo i spełnić marzenia o imponującej karierze. Praca na etacie daje poczucie bezpieczeństwa finansowego, jednak własny biznes może przynieść fortunę i okazać się spełnieniem naszych marzeń.

 

Artykuł powstał we współpracy z GoWork