Podczas wydarzenia “Govtech Polska – Aktywuj Pomysły” Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział narodową burzę mózgów nt. dostępności, braku i wykorzystywania wody. Wydarzenie odbędzie się 14-15 września — Pierwszy wielki temat to woda. Mam nadzieję, że pojawi się rzeka pomysłów. Jest to temat, który jest bliski mojemu sercu. Musimy bardzo intensywnie przebudować infrastrukturę — powiedział podczas wydarzenia Premier.
Przez tegoroczną suszę zapowiadane są wysokie ceny produktów rolnych. Wielkie straty liczy też turystyka oparta na wykorzystywaniu zasobów wodnych. Warto przypomnieć, że sporządzony raport przez Ministerstwo Środowiska zakłada, że województwo łódzkie zmieni się w obszar pustynny. W tym roku w Skierniewicach zabrakło wody dla mieszkańców. Władze miasta musiały powołać sztab kryzysowy. Zatem już dziś są odczuwalne zmiany klimatyczne i im szybciej zostaną przeprowadzoną takie burzę mózgów, które następnie pomysły zostaną wdrożone w życie, tym lepiej przygotujemy się na nieznaną jeszcze człowiekowi katastrofę klimatyczną.
Jak możemy rozwiązać problem wody w Polsce?
Musimy być świadomi przed jakimi kryzysami człowiek musi się przygotować. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych zachowań ludzkich, również ciężko nam znaleźć jakieś poszlaki, które w jakiś sposób są w stanie w pełni przewidzieć zmiany klimatyczne, jakie one będą i, jak będą oddziaływały na człowieka danego regionu. Prawdziwie i intrygujące jest to, że pierwszy raz człowiek współczesny, który osiągnął tak wiele w rozwoju, spotykał przeróżne kryzysy ekonomiczne, gospodarcze, będzie stawał przed obliczem katastrofy ekologicznej. Pierwszy raz człowiek współczesny możliwe, że będzie przeprowadzał wojny między sobą o najcenniejszy surowiec na tej planecie, pierwszy raz to będzie walka globalna, o surowiec, który widzimy na co dzień— o wodę.
Aby zapobiec walk i wszelakiej przemocy ludzie muszą znaleźć rozwiązania już dzisiaj, które spowodują ich uniknięcia. Odciąganie tego w przyszłość nie przyniesie korzyści, a tylko odbierzemy sobie czas. Przed rządami decydujące ruchy, czy dadzą temu radę?
14 i 15 września w Warszawie uczestnicy zastanowią się, jak stawić czoła największym wyzwaniom: malejącym zasobom wodnym, zanieczyszczeniom; ekstremalnym zjawiskom pogodowym; zacząć racjonalnie wykorzystywać wodę. – mówi Premier Mateusz Morawiecki w spocie promującym Ogólnopolską Burzę Mózgów na temat wody.
Do udziału w ogólnopolskiej burzy mózgów w ramach GovTech Polska może zgłosić się każdy obywatel. Wystarczy wypełnić krótką ankietę dostępną na stronie Govtech Polska. Spośród nadesłanych aplikacji organizatorzy wybiorą kilkuset kandydatów, którzy otrzymają zaproszenie na warsztaty.
Do udziału zaproszeni są innowatorzy, ekolodzy, programiści, inżynierowie i projektanci, architekci krajobrazu i wykonawcy – wszyscy, którzy chcą tworzyć wartościowe rozwiązania społecznych problemów. Temat deficytu wody będzie rozpracowywany pod kątem różnych aspektów:
- inżynierskiego (przepływ wody w mieście, woda pitna, sytuacje kryzysowe, np. susze)
- zrównoważonego projektowania (systemy retencyjne i nawadniające)
- obywatelskiego – co każdy z nas może zrobić, by oszczędzać cenną wodę.
Obywatelska burza mózgów odbędzie się 14-15 września podczas hackathonu HackYeah. Organizowana jest przez Program GovTech Polska, we współpracy z Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Państwowym Gospodarstwem Wodnym „Wody Polskie”, polskim oddziałem Service Design Network, oraz firmą PROIDEA – organizatorem HackYeah.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 30.08.2019 r.
„Govtech Polska – Aktywuj Pomysły”
Podczas dzisiejszej burzy mózgów nt. PKP, obywatele wraz z ekspertami próbują znaleźć innowacyjne rozwiązania, które usprawnią działania polskiego przewoźnika. Jak pisaliśmy wcześniej, PKP – wymaga naprawy. Zwłaszcza dotyczy tu sfery informacyjnej dla pasażerów, zakupów biletu, czy poruszaniu się osób niepełnosprawnych na dworcach i w samych pociągach.