Wojtek Kostrzewa został nowym prezesem polsko-brytyjskiej spółki technologicznej Billon Group

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Billon Group Ltd. informuje, że rada dyrektorów spółki powołała w dniu 5 grudnia 2018 r. Wojtka Kostrzewę na stanowisko prezesa zarządu (chief executive officer). Stanowisko CEO obejmie on w pierwszej połowie stycznia.

Założyciel Billona i dotychczasowy prezes firmy Andrzej Horoszczak obejmuje stanowiska Chief Technology oraz Chief Visionary Officer.

Wojtek Kostrzewa jest już zaangażowany w rozwój Billona od 2016 jako inwestor i od 2017 jako członek rady dyrektorów. W nowej roli obejmie bieżące zarządzanie spółką, pozyskiwanie funduszy oraz współtworzenie strategicznych partnerstw i sojuszy na rynkach Europy i Azji. Andrzej Horoszczak będzie odpowiedzialny za rozwój technologii i zespołu inżynierskiego, aby przyspieszyć wdrożenia ostatnio podpisanych kontraktów i zapewnić długotrwałą przewagę technologiczną platformy Billon nad konkurencją.

– Serdecznie gratuluję Andrzejowi Horoszczakowi i całemu zespołowi Billon stworzenia i dynamicznego rozwinięcia tak wyjątkowego projektu. Jako jeden z niewielu blockchainowych fintechów Billon przeszedł z etapu rewolucyjnej koncepcji do jej praktycznego wdrożenia w obszarze zabezpieczania pieniędzy i sensytywnych danych. Nie jesteśmy już startupem, tylko doświadczonym fintechem, zaangażowanym w projekty z dużymi klientami biznesowymi. Jestem przekonany, że 2019 r. będzie rokiem przełomowych wdrożeń naszej technologii, pokazujących, że świat jest gotowy na przyjęcie cywilizowanego blockchaina „made in Poland” – podkreśla Wojtek Kostrzewa.

– Billon idzie drogą firm z Doliny Krzemowej, gdzie często założyciel-wizjoner przekazuje zarządzanie doświadczonemu menedżerowi. Cieszę się, że mogę powierzyć prowadzenie firmy znakomitemu menedżerowi i naszemu przyjacielowi Wojtkowi Kostrzewie, który odniósł tak wiele sukcesów budując duże firmy w obszarze bankowości i mediów. Sam będę mógł poświęcić więcej czasu dalszemu rozwojowi naszej unikalnej na skalę światową technologii, która decyduje o naszym potencjale rynkowym. Przed nami kilkanaście patentów i nowych ciekawych funkcjonalności, których oczekują nasi klienci na rynkach zagranicznych – dodaje Andrzej Horoszczak.

Wojtek Kostrzewa przez 13 lat był prezesem zarządu Grupy ITI. W latach 2005-2017 był członkiem i wieloletnim przewodniczącym rady nadzorczej TVN. W latach 1990–2004 był kolejno prezesem Polskiego Banku Rozwoju i BRE Banku (dziś mBank) oraz kierował działalnością Commerzbanku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Wojtek Kostrzewa jest absolwentem wydziału ekonomicznego Uniwersytetu w Kilonii w Niemczech, studiował także na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie zasiada między innymi w radzie dyrektorów szwajcarskiej grupy Stadler Rail oraz w radach nadzorczych spółek grupy ubezpieczeniowej ERGO Hestia. Jest wiceprezesem Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydentem Konfederacji Lewiatan. Miłośnik podróży, pasjonat gry w golfa.

Billon ucywilizował blockchain, tworząc uniwersalną, zgodną z regulacjami platformę technologiczną dla korporacji i instytucji finansowych, która służy do zarządzania pieniędzmi, danymi i tożsamością eliminując operacyjną biurokrację. Technologia opracowana przez polskich informatyków i kryptografów pozwala na przechowywanie i dokonywanie transakcji regulowanymi walutami oraz zaufanych dokumentów bezpośrednio na blockchainie przy zerowych kosztach obsługi. Na jej podstawie Billon buduje rozwiązania wprowadzające blockchain do obsługi klienta masowego.

Billon powstał w Polsce w 2012 r., gdzie rozwój unikalnego protokołu blockchain Billona został wsparty grantami R&D m.in. z programu Horizon 2020. Od 2017 firma rozpoczęła działalność komercyjną w Polsce i Wielkiej Brytanii. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego brytyjskiego regulatora FCA, UK. W 2018 firma wygrała największy światowy festiwal fintechowy w Singapurze organizowany przez singapurski bank centralny MAS, pokazując rozwiązanie do zerokosztowych mikropłatności opartych o blockchain.