Wolumen inwestycji spada, rośnie ich jakość: Innovate Finance podsumowuje globalny rynek fintechów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wolumen inwestycji spada, rośnie ich jakość: Innovate Finance podsumowuje globalny rynek fintechów

Udostępnij:

W wyniku gospodarczego spowolnienia, globalne inwestycje fintech spadły w pierwszej połowie 2024 r. o 19% w porównaniu z drugą połową 2023 r. Mimo że wolumen inwestycji zmniejszył się, to poprawiła się ich jakość. Zespół Innovate Finance, niezależnego organu branżowego z siedzibą w Wielkiej Brytanii, sugeruje, że firmy dostarczają większą wartość w porównaniu do poprzednich lat.

W pierwszej połowie 2024 r. globalny sektor fintech funkcjonował w trudnym krajobrazie inwestycyjnym. Światowe inwestycje w ten sektor w tym czasie osiągnęły wartość 15,9 miliarda dolarów w 1566 transakcjach. Średnia wielkość transakcji wyniosła 10,2 miliona dolarów, co stanowi spadek w porównaniu z 2022 i 2023 r., kiedy to średnia wielkość transakcji wyniosła 12 milionów dolarów. To pierwsza oznaka powrotu do wartości z wcześniejszych lat.

W cenie są bardziej rozważne inwestycje

– Obecne otoczenie rynkowe zmusiło inwestorów do priorytetowego traktowania bardziej solidnych i zrównoważonych modeli biznesowych. Podczas gdy wolumen inwestycji spadł, poprawiła się ich jakość. Sugeruje to, że firmy dostarczają obecnie większą wartość w porównaniu do poprzednich lat. Ogólnie rzecz biorąc, pomimo spowolnienia, ta zmiana w kierunku bardziej rozważnych inwestycji może być pozytywnym sygnałem na nadchodzące lata, tworząc silniejsze podstawy dla przyszłego wzrostu w sektorze fintech – komentuje Kaan Akin, dyrektor handlowy w Tenity, akceleratorze fintech na wczesnym etapie rozwoju.

Globalna suma jest kontynuacją trendu spadkowego obserwowanego w latach 2022 i 2023, przy czym inwestycje spadały co pół roku (po korekcie o anomalie) od szczytu z końca 2021 roku. Obecnie znajdują się na niższym poziomie niż sprzed Covid-19. Autorzy raportu zastanawiają się, czy reset rynku nie zaszedł zbyt daleko. Miałoby się tak stać z powodu tego, że obecnie dostępnych jest znacznie więcej innowacji i technologii do inwestowania, na przykład w płatności, bankowość cyfrową, otwartą bankowość i blockchain, niż 5 lat temu, a mimo to inwestycje są niższe niż 5 lat temu.

Kapitał mniejszy, ale zdrowszy?

– Od 2021 r. nastąpiło spowolnienie, ale finansowanie w latach 2021-2023 było na bezprecedensowym poziomie, którego nie dało się utrzymywać w nieskończoność. Wydaje się, że osiągnęliśmy znacznie zdrowszy poziom wykorzystania kapitału, a od 2019 r. obserwujemy tendencję wzrostową. Finansowanie jest w coraz większym stopniu skoncentrowane na najlepszych aktywach, co stanowi zwrot ku jakości. Taki trend obserwujemy na rynku VC w bardziej ogólnym ujęciu. Wyceny tych możliwości inwestycyjnych nie są niższe, jednak istnieje większe zróżnicowanie wycen odzwierciedlające powyższe. Inflacja kontra stopy procentowe, geopolityka kontra wybory i zmieniająca się struktura rynku po stronie podaży kapitału wpłynęły na globalne wolumeny finansowania – zaznacza Jay Wilson, partner w Albion VC.

Inwestycje na poszczególnych etapach przesunęły się nieco w kierunku wcześniejszych etapów (od fazy zalążkowej do serii B w porównaniu z serią C i późniejszymi) w pierwszej połowie 2024 r. w porównaniu z 2023 r. i 2022 r.. Może to odzwierciedlać niechęć lepiej dokapitalizowanych platform na późniejszych etapach do emisji kapitału po niższych wycenach. Platformy na wcześniejszych etapach mogą mieć mniejszy pas startowy i mniej możliwości obniżenia kosztów w porównaniu z większymi fintechami, co skłania platformy na wcześniejszych etapach do pozyskiwania kapitału.

Wydłużyć pas startowy dla fintechów

– Podróż z punktu A do punktu B jest jedną z najtrudniejszych części. Jest to etap, w którym udowadniasz, że Twój biznes działa. Zidentyfikowałeś problem i stworzyłeś realne rozwiązanie, które dobrze się sprzedaje. Masz strategię wejścia na rynek, która działa i pracujesz nad tym, jak osiągnąć szersze dopasowanie produktu do rynku dzięki bardziej solidnym i skalowalnym procesom wejścia na rynek – podkreśla Steve Lemon, partner w Volution. – Dojście do serii B polega na uświadomieniu sobie, że generalni specjaliści w zespole, którzy byli tak niezbędni do uruchomienia firmy, muszą teraz specjalizować się w wybranych obszarach. Musisz mieć najlepszych w swojej klasie menedżerów, którzy wiedzą, jak osiągnąć sukces spółki. Wszystkie wskaźniki wejściowe muszą konsekwentnie i niezawodnie zmierzać we właściwym kierunku. I oczywiście ostateczny wskaźnik, przychody, musi być uważnie monitorowany.

Ponieważ branża fintech dojrzewa na wymagającym globalnym rynku, zarówno założyciele, jak i inwestorzy wspólnie koncentrują się na odporności operacyjnej.

– Pierwszym i najważniejszym z nich jest to, że po zmianie wycen w 2022/23 r. wiele zarządów pokierowało firmami, aby skupiły się na wskaźnikach i wydłużyły pas startowy. Przerwy między podwyżkami zwiększają się zarówno jako funkcja środowiska wyceny, jak i redukcja apetytu na ryzyko wypalenia ze strony VC – stwierdza Mark Beeston, założyciel i partner zarządzający w Illuminate Financial.

Wreszcie, ocena Mega Deals (transakcje powyżej 100 milionów dolarów) pokazuje, że w tym półroczu miały miejsce 32 Mega Deals, mediana wielkości 150 milionów dolarów. Dla porównania, w całym 2023 r. miały miejsce 72 mega transakcje. W roku boomu 2022 w samej Wielkiej Brytanii odnotowano 32 mega transakcje.

Cios dla kobiet

Raport podkreśla również spadek finansowania fintechów kierowanych przez kobiety w Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że z 2 miliardów dolarów zebranych tylko 7% (około 136 milionów dolarów) zostało zainwestowanych w firmy kierowane przez kobiety, w porównaniu z 10% odnotowanymi w 2023 roku.

– Uważamy, że spadek inwestycji od szczytu w 2022 r. mógł osiągnąć dno. Jednak rynek nie pokazał jeszcze, że się zmienił i może to nastąpić dopiero w 2025 roku. Kiedy to nastąpi, wyzwaniem dla Wielkiej Brytanii będzie upewnienie się, że możemy utrzymać i rozwijać naszą pozycję rynkową, co nie jest gwarantowane – przestrzega Janine Hirt, dyrektor generalna Innovate Finance.

Czytaj także: