WordPress jako platforma dla MVP projektu

Dodane:

Piotr Tabor Piotr Tabor

WordPress jako platforma dla MVP projektu

Udostępnij:

WordPress – pewnie kojarzy Ci się z blogiem, no, może sklepem. Jakim cudem może więc służyć jako MVP dla Twojego projektu? Może – i to bardzo dobrze.

Po pierwsze – WordPress systemem blogowym był bardzo dawno temu. Dziś jego blogowe możliwości to tylko jeden, wśród mnóstwa, elementów układanki. Ogromna liczba deweloperów rozwijająca ten system sprawia, że staje się on coraz bardziej kompletny i zawiera coraz większą liczbę funkcji.

Sklep? Jasne. WooCommerce jest coraz lepszy – a do tego darmowy. System rezerwacyjny? Bez problemu. Liczba gotowych pluginów jest ogromna. No a może… portal społecznościowy? Gwarantuje, że znajdziesz gotowe motywy i zestawy wtyczek, które przekształcą Twojego WordPressa w drugiego Facebooka, jeśli masz w planach rzucenie rękawicy gigantowi z Menlo Park. Możliwości WordPressa są dziś ogromne, a te wymienione przeze mnie, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jeśli stoisz przed wyborem sposobu wykonania aplikacji dla Twojego nowo powstałego startupu, masz do wyboru dwie opcje:

Opcja numer 1: zgłaszasz się do software house i rozpoczynasz pracę nad projektem od zera.

  • Tworzycie makiety funkcjonalne, procesy i widoki wszystkich ekranów w aplikacji, również tych panelu administracyjnego.
  • Musicie najpierw skupić się nad standardowymi funkcjami systemu: każda aplikacja musi przecież mieć użytkowników, a Ci muszą mieć możliwość rejestracji, logowania, zarządzania kontami itp. Nie można też zapomnieć o zakodowaniu panelu administracyjnego.
  • Dopiero potem, po tej jednakowo obszernej, jak mało interesującej, części, dochodzicie do tych głównych funkcjonalności, będących podstawą całego biznesu lub, by rzec po startupowemu – jego corem.

Potrzebna jest masa pracy – i to niekoniecznie nad elementami, na których naprawdę Ci zależy, aby móc przetestować swój pomysł.

Opcja numer 2: zgłaszasz się do nas i wykorzystujesz WordPress jako bazę dla Twojego nowego startupu.

Nazywamy to u nas WordPress Frameworkiem. Tutaj całą masę rozwiązań, których potrzebuje każda aplikacja, możemy wziąć z pudełka. To poszczególne moduły, czy też funkcje, które ktoś już wymyślił, zaprojektował i zaprogramował. No bo, tak po prawdzie, po co powielać tą pracę? W wielu projektach wykorzystujemy gotowe elementy. Najczęściej są to:

  • Zarządzanie użytkownikami, rejestracja, logowanie, nadawanie ról i uprawnień – WordPress w swoim corze ma komplet funkcjonalności, potrzebnych do zarządzania użytkownikami na Twoim serwisie. Nie tylko w panelu administratora, ale też w widoku użytkownika. Sporo elementów mamy za przysłowiowe free (no dobra, po prawdzie – nie za bardzo przysłowiowe i nie tak całkiem free, trzeba jeszcze je dopasować do potrzeb Twojego serwisu, ale nie łapmy się za słowa).
  • Zarządzanie treścią – coś, do czego WordPress został pierwotnie stworzony. W zasadzie każdy startup potrzebuje zarządzać treścią, prezentowaną swoim użytkownikom, przesyłanym im wiadomościami – w WordPressie też mamy to praktycznie za darmo i nie ma konieczności tworzenia CMS-a od nowa dla Twojego systemu. Oczywiście, jak wyżej – trzeba go tylko dostosować do całości aplikacji.
  • Płatności – możemy się czarować, próbować nadać wyższy cel, odwołać się do poczucia misji… umówmy się jednak: to właśnie dlatego zakłada się biznes. Opcji płatności w WordPress’ie jest masa. Od kompletnego sklepu, przez jedynie płatne dostępy do systemu lub wybranych podstron, po dostepy do treści cyfrowych. Brzmi jak biznes? Ma brzmieć. Co więcej, WordPress, za parę złotych, pozwoli nam zintegrować się z wybranymi dostawcami płatności. Pewnie wiesz już, co napiszę – zamiast budować integrację od zera, wykorzystamy do tego po prostu gotową wtyczkę.

Rodzi się zatem pytanie: czy każdą aplikację  da się zbudować na WordPress? Jeśli wykorzystasz WordPressa jako bazę, do której zaprogramujesz wszystko, czego nie znajdziesz w gotowych i sprawdzonych wtyczkach – zdecydowanie się da. Co więcej – istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że uda się przy tym zaoszczędzić sporo roboczogodzin, w porównaniu z tworzeniem aplikacji od zera.

Ponieważ papier przyjmie wszystko, a ostatnie, czego chcę, to bycie gołosłownym, pokażę kilka przykładów startupów, które zrealizowaliśmy w oparciu o “Wordpress Framework”, jak wewnętrznie go nazywamy:

Porównywarka wynagrodzeń – https://salaryindex.pl

Kluczem tego projektu była porównywarka wynagrodzeń – użytkownicy mieli mieć możliwość wprowadzenia danych na temat swojego wynagrodzenia, a potem otrzymać informację zwrotną – jak wygląda ich wynagrodzenie na tle innych. Co więc zrobiliśmy? Dopisaliśmy moduł do WordPressa, który pozwolił na zarządzanie ankietami przed administratora, wprowadzanie nowych pól danych, a także zarządzanie generowaniem raportów. Tak, to wszystko w WordPress’ie. Zaoszczędziliśmy przy tym masę czasu i pieniędzy, bo nieważne dla clou projektu funkcjonalności jak np. panel administracyjny, wzięliśmy “z pudełka”.

System ogłoszeń dedykowanych – https://home-land.pl

Nasz klient potrzebował narzędzia, w którym będzie mógł prezentować oferty swoim klientom – warunkiem było dopasowanie ofert do kryteriów wybranych przez użytkownika, a także ograniczenie dostępu do narzędzia jedynie do wybranych klientów. W tym miejscu artykułu już na pewno domyślacie się, co zrobiliśmy. Zgadza się – wykorzystaliśmy bardzo dużo gotowych elementów WordPress’a, takich jak: rejestracja, zarządzanie użytkownikami, logowanie, autoryzacja i proces zmiany hasła. Określając odpowiednie role, daliśmy użytkownikom uprawnienia do przeglądania wybranych ogłoszeń. No i dopisaliśmy cały system ogłoszeń. Dzięki temu, że bazuje on na Advanced Custom Fields, klient może dowolnie modyfikować np. treść, zdjęcia i pozycje w parametrach ogłoszenia, a wszystkim zarządza w bardzo wygodny sposób – wprost z panelu WordPressa.

System rezerwacyjny – https://hastalavista.pl

Strona internetowa Hasta La Vista to duży, rozbudowany portal – taka musi być strona dla największego centrum Squash w Polsce. Sercem tej strony jest system rezerwacyjny. Niestety – żadne gotowe narzędzie nie było w stanie zapewnić możliwości rezerwacji na tylu kortach jednocześnie. Dlatego dopisaliśmy dedykowany system rezerwacyjny, bazując na WordPressowym frameworku, dopasowany do potrzeb Hasty.

Czy uważamy, że WordPress to dobra opcja na każdy startup? Absolutnie nie.

Uważamy, że można zastanowić się, czy w Twoim pomyśle da się wykorzystać dużo z gotowych elementów, które oferuje WordPress. Nam, w wielu wypadkach, udaje się z powodzeniem. Może Tobie też się uda?

Nie odpowiedzieliśmy jeszcze wprost na najważniejsze pytanie: po co w ogóle takie podejście?

A no, tak po prawdzie, dla oszczędności. I to ogromnych. Takich, których każdy startup potrzebuje. Czy zamiast na start wydawać 100-150 tysięcy złotych na pierwszą wersję Twojej aplikacji, napisanej ładnie, zgodnie ze sztuką w Javie i Reactcie, nie lepiej wydać 30-40 tysięcy na opartą o framework WordPressa apkę, spełniającą te same wymagania? Decyzja należy do Ciebie. Każdy biznes, w trakcie swojego działania, zmienia się kilka razy. Zmiany na WordPressie będą tańsze i szybsze.

No dobra, w takim razie kiedy WordPress nie jest dobrą opcją na MVP Twojego projektu?

Wtedy, kiedy na start planujesz baaardzo duży ruch w Twoim systemie. Tu nie ma się co oszukiwać. Mimo tego, że wydajność WordPressa jest coraz lepsza, ma on swoje granice. Oczywiście, możemy z niego zrobić headless CMS, ale to już development w większej skali. WordPress też nie ma Ci za wiele do zaoferowania, kiedy myślisz o zbudowaniu startupu opartego o aplikację mobilną. Tu nie ma półśrodków: praktycznie każda aplikacja mobilna musi być developowana w językach dedykowanych na urządzenia mobilne.

Kiedy więc przychodzą do nas klienci z pomysłem na MVP, nie wciskamy im WordPressa na siłę. Między nami mówiąc – przecież nie powinno w ogóle nam na tym zależeć, bo tym samym ograniczamy czasochłonność projektu, a więc i nasz przychód z niego. Zawsze jednak analizujemy, czy w tym konkretnym przypadku nie warto zarekomendować WordPressa do przetestowania pomysłu, zanim ten zacznie na siebie zarabiać.

Autor: Piotr Tabor, Prezes i założyciel Appwise | Software House. Jego pasją są nowe technologie i zarządzanie projektami IT. Jego celem: pomoc klientom i partnerom w wyborze najlepszych rozwiązań, wykorzystując ekspercką wiedzę w WordPress, aplikacjach mobilnych i budowie kompleksowych systemów IT.

Artykuł powstał przy współpracy Appwise