Stres, niepewność, izolacja – to tylko nieliczne hasła, które od ponad roku codziennie towarzyszące pracownikom. Praca w trybie home office straciła już charakter benefitu, stając się w dobie pandemii koniecznością. Wiele osób zaczęło poszukiwać rozwiązań stanowiących alternatywę do tradycyjnych, a obecnie trudno dostępnych metod radzenia sobie ze stresem.
Z badań przeprowadzonych przez Worksmile i Great Digital w 2020 roku wynika, że w ubiegłym roku zainteresowanie medytacją w czasie lockdownu wzrosło ponad dwukrotnie. Dla porównania – popularność programów o charakterze medytacyjnym w skali roku wzrosła w Polsce o 665 procent. Tendencja wzrostowa jest w tym przypadku uzasadniona, gdyż rosnące przeciążenie, stres i niepewność oraz kolejne lockdowny mocno nadszarpnęły kondycję psychofizyczną pracujących Polaków.
–Wielu pracowników zamkniętych w domach zmaga się nie tylko z koniecznością pogodzenia życia osobistego z zawodowym, ale także poczuciem separacji, niekorzystnie wpływającej na ich psychikę. Część z nich poszukuje skutecznego sposobu na redukcję napięcia i stresu oraz chce się odprężyć i zrelaksować tak, by poprawić swoją codzienną efektywność. W Worksmile na bieżąco obserwujemy, jak zmieniają się potrzeby pracowników. Cieszy nas fakt, że również pracodawcy zauważają potrzebę zatroszczenia się o zdrowie swoich zespołów, zarówno w ujęciu fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego rozszerzyliśmy kafeterię benefitów o moduł autorskich medytacji, jak również dostęp do medytacji naszego partnera INTU – podkreśla Tomasz Chaciński, CEO Worksmile.
Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
Nowa funkcjonalność platformy Worksmile to również metoda na przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, z którym boryka się coraz większa grupa pracowników. Z danych raportu ZUS „Absencja chorobowa w 2020 roku” wynika, że w ciągu ubiegłego roku wystawiono ponad 1,5 miliona zwolnień lekarskich, których najczęstszym powodem były zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowań, które w dużej mierze były spowodowane nadmiernym narażeniem na stres i problemami adaptacyjnymi. Dla porównania, w 2019 roku liczba wystawionych przez lekarzy zwolnień była o ponad ¼ mniejsza.
W tym przypadku odpowiedzią na absencję pracowniczą jest właśnie medytacja, która nie tylko obniża ciśnienie tętnicze krwi czy niweluje arytmię serca, ale także poprawia jakość snu, obniża poziom stresu czy wspiera leczenie depresji. Poszerzenie dotychczas najpopularniejszych rozwiązań wellbeingowych o medytację, umożliwia pracodawcom lepsze zadbanie o samopoczucie pracowników. Zwłaszcza że wielu z nich poszukuje adekwatnych do dzisiejszych wyzwań i potrzeb pracowników narzędzi i świadczeń pracowniczych. Medytacja oraz płynąca wraz z nią chwila wyciszenia i obcowania z samym sobą, stała się dzisiaj jednym z najbardziej pożądanych benefitów.
Medytacje autorskie oraz z INTU
Poszerzona oferta Worksmile umożliwia dostęp do autorskich medytacji, które można dostosować do aktualnych potrzeb i samopoczucia użytkownika. Może on wybrać dla siebie medytacje prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Integracja z INTU – największą polską platformą medytacyjną – umożliwia użytkownikom skorzystanie również z ich zasobów, bez konieczności zakładania dodatkowego konta czy wykupienia kolejnego abonamentu.
W relaksie i wyciszeniu pomogą użytkownikom specjalnie wybrani lektorzy, wśród których swojego głosu udzielili m.in. Paweł Bukrewicz znany z Netflix czy Julia E. Wahl, odpowiadająca jednocześnie za kwestie merytoryczne. Różnorodność nowego narzędzia nie jest przypadkowa, gdyż jak podkreśla Tomasz Chaciński – Naszym celem jest zabezpieczenie 110% wellbeingu naszych klientów i zaoferowanie im narzędzia, które będzie wielopoziomowe. Zależy nam, by oferowane benefity były katalogiem, w którym każdy pracownik znajdzie coś dla siebie i będzie w stanie dostosować zaoferowane rozwiązania do aktualnych potrzeb czy stanu psychicznego. Nie tylko w czasie pandemii, ale także w związku z generalnie większym tempem życia, widzimy jak skutecznym panaceum może być mindfulness i poszukiwanie indywidualnych metod radzenia sobie ze stresem.
Poszerzenie funkcjonalności aplikacji Worksmile o medytacje to kolejny krok twórców platformy w stronę stworzenia rozbudowanego ekosystemu benefitowego. Z nowego modułu mogą już skorzystać klienci firmy, a także wszystkie organizacje, które chcą zapewnić swoim pracownikom właściwą opiekę i dostęp do ciekawych i bezpiecznych narzędzi online, wspierających ich samopoczucie.