zdjęcie: facebook.com/fundacjaTechnotalenty
Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek 11 grudnia br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już 5. edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.
Celem konkursu jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm, zwłaszcza w tym regionie.
Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 76 projektów zgłoszonych przez uczniów, studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finałów zakwalifikowano 35 projektów, które oceniane były w siedmiu kategoriach: Technotalent Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także Technika, Biznes, Inspiracje, Wyzwanie Społeczne.
Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymują nagrody finansowe; przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 51 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy.
W tym roku główną nagrodę w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, kategorii Technika oraz specjalną nagrodę Talent 5-lecia zdobył projekt Eweliny Brzozowskiej pełzaka rehabilitacyjnego dla dzieci. Pełzak dostał się do finałów ubiegłorocznego konkursu, ale wtedy nagrody nie otrzymał. Przez ten czas projekt rozwinął się, został też zarejestrowany w urzędzie patentowym. Pełzak ma uatrakcyjniać rehabilitację dzieciom z bezwładem kończyn dolnych. Może być też pomocny w rehabilitacji dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa. Projekt zdobył też wyróżnienie w kategorii Biznes.
Zwyciężczynią w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku została Urszula Czyżewska za projekt „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów”, który pozwala na wykrywanie białka w szczepach grzybów, mogących wywołać chorobę u czworonogów.
W kategorii Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zwyciężył projekt Ilony Zaremby i Joanny Stelmaszewskiej dotyczący ekspresji białka, co może być wykorzystane w walce z rakiem.
Zwycięskim projektem w kategorii Inspiracje zostało „Krzesło Kutimo”. Jak mówił jeden z projektantów, Rafał Trzeszczkowski, „kutimo” oznacza nawyk, a specjalnie zaprojektowane krzesło ma zmienić nawyki siedzenia ludzi.
Główną nagrodę w kategorii Wyzwanie Społeczne zdobył projekt „Wstawacz”, czyli krzesło, które ma pomagać osobom starszym we wstawaniu, autorstwa Jana Godlewskiego. Jest on też laureatem specjalnej nagrody Technotalent 5-lecia za efektywne łączenie designu i techniki.
W kategorii Biznes zwyciężył projekt młodych ludzi z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności”. Jego twórca Szczepan Milewski mówił, że urządzenie miałoby zastosowanie w chłodnictwie i za pomocą mikrofal badałoby nieszczelności, a tym samym zapobiegałoby m.in. zanieczyszczeniom powietrza.
Przyznano też nagrodę za najlepszy projekt uczniowski. Okazał się nim pomysł uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, „SmartSenior”. To urządzenie-smartfon, dbające o bezpieczeństwo starszych osób np., przypominające o dawkowaniu leków.
Nagrodę specjalną, Technotalent 5-lecia, oprócz Godlewskiego i Brzozowskiej, za skuteczną komercjalizację otrzymał „Photon” – robot do nauki programowania.
Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono w sumie ponad 400 projektów.
źródło: naukawpolsce.pap.pl