W projekt zaangażowali się już m.in. Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Stowarzyszenie Top 500 Innovators, firma doradcza Olesiński & Wspólnicy oraz partnerzy technologiczni w regionie: firmy Balluff i FANUC Polska.
W ramach 4. edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland zostanie uruchomiona dedykowana startupom z Dolnego Śląska ścieżka branżowa Industry 4.0. Firmy, które się do niej zakwalifikują, zyskają m.in. dostęp do polskich i zagranicznych mentorów oraz wsparcie w udoskonalaniu produktów i usług, w tym pod kątem możliwego wykorzystania ich przez partnerów przemysłowych programu. Akcelerację w 3 edycjach programu przeszło już blisko 70 startupów, wspieranych przez takich rynkowych potentatów jak PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, KGHM Cuprum sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe, Grupa Adamed czy Visa.
Wrocław z potencjałem do rozwoju prężnego ekosystemu startupowego
Wrocław coraz silniej zaznacza swoją obecność na polskiej mapie innowacji. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie www.wroclaw.pl w mieście działa blisko 150 startupów. Stolica Dolnego Śląska uplasowała się również na drugim miejscu – tuż za Warszawą – w prestiżowym badaniu „Polskie Startupy 2017” przeprowadzonym przez Fundację Startup Poland. Z rekordowej liczby ponad 600 startupów, które wzięły w nim udział, aż 12 procent działa właśnie we Wrocławiu. Jak jednak twierdzi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland, decyzja o uruchomieniu ścieżki akceleracji dedykowanej startupom Dolnego Śląska wynika nie tylko z ich liczby, ale również potencjału Wrocławia do stworzenia dojrzałego ekosystemu startupowego.
– Duże ośrodki miejskie, w których biznes i nauka spotykają się z działalnością badawczo-rozwojową, mają szansę na rozwój ekosystemów startupowych nie tylko o oddziaływaniu lokalnym, ale również ponadregionalnym – Wrocław jest właśnie takim miastem. To zarówno prężny ośrodek akademicki i biznesowy, jak też lokalizacja o wysoko rozwiniętym zapleczu badawczym – przekonuje Jabłońska. – MIT Enterprise Forum Poland we współpracy z Partnerami regionalnymi dodaje do funkcjonującego już we Wrocławiu ekosystemu nowy impuls w postaci akceleratora o zasięgu globalnym. W połączeniu z istniejącymi już relacjami lokalnymi może to bardzo przyspieszyć rozwój nie tylko startupów, ale również ekosystemu innowacji opartych o specjalizacje regionalne – dodaje.
Cel: przyspieszyć komercjalizację technologii rozwijanych przez startupy
Akceleracja MIT Enterprise Forum Poland realizowana jest w oparciu o know-how jednego z najlepszych na świecie uniwersytetów technologicznych – Massachusetts Institute of Technology. Celem programu jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. MIT Enterprise Forum Poland ma już doświadczenie w akceleracji wrocławskich startupów. W poprzednich edycjach programu udział wzięło kilkanaście firm z Wrocławia, w tym m.in. AliaTechnics, BZB UAS, Cancer Center, IDENTT, INNECT, Silencions, XTPL.
– Z edycji na edycję do programu aplikowało coraz więcej startupów z Wrocławia, co świadczy o tym, że ekosystem ten się rozwija. Młode firmy technologiczne z regionu mają w sobie ogromny potencjał. Kto wie, może na Dolnym Śląsku uda nam się znaleźć jakiegoś jednorożca – podsumowuje Jabłońska.