Technologia 5G pozwoli na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą efektywniej zarządzać miejską infrastrukturą. Umożliwi to dynamicznie sterować komunikacją miejską, parkingami oraz innymi elementami infrastruktury, za które odpowiedzialne jest miasto.
Wrocław zaczął od zarządzania odpadami w ulicznych koszach na śmieci. Zadanie czujnika jest proste – informować jednostki zarządzające o zapełnieniu pojemnika i potrzebie przyjazdu służb porządkowych. Takie rozwiązanie jest efektywniejsze niż próba planowania pracy śmieciarzy. Zdarza się bowiem, że pracownicy przyjeżdżają do pustego kosza na śmieci lub śmietnik jest przepełniony i czeka na wywozu.
Inną technologią, które miasto chce wdrożyć są inteligentne latarnie wyposażone w czujniki, które po zmroku zapalą światło. Ich czujniki będą także monitorować natężenie ruchu, dzięki czemu latarnie rozświetlą się, gdy w pobliżu pojawią się przechodnie lub samochody.Przełoży się to na oszczędności w rachunkach za energię elektryczną, która w najbliższym czasie ma zdrożeć.
Wrocław boryka się również ze smogiem. W związku z tym magistrat planuje zainstalować w mieście czujniki jakości powietrza, które podpowiedzą, czy warto iść na spacer, czy może lepiej zostać w domu. Dopóki jednak samorząd nie znajdzie rozwiązania na zanieczyszczenia powietrza, muszą wystarczyć ostrzeżenia dla mieszkańców.