Wrocławska firma zmieni branżę kosmetyczną. Opracowała technologię do identyfikacji mikrobiologicznej

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Wrocławska spółka Bioavlee opracowała system Avlee 650, który przyspieszy prace laboratoriów nad identyfikacją mikrobiologiczną. Dzięki jej technologii między innymi kosmetyki będą produkowane szybciej i taniej. Zamierza dystrybuować system w Polsce i na świecie.

Na zdjęciu: zespół Bioavlee | fot. materiały prasowe

Dyfrakcja laserowa

– Opatentowaliśmy metodę dyfrakcji laserowej, która dosłownie rzuca nowe światło na świat patogenów. Dzięki niej wykrywanie i identyfikacja mikroorganizmów jest szybsza, tańsza, prostsza i bardziej dokładna. W skrócie można powiedzieć, że nasza przełomowa technologia pozwala na uzyskanie efekt „odcisku palca” badanych drobnoustrojów poprzez dyfrakcję światła na koloniach mikroorganizmów – mówi Michał Wronecki, prezes Bioavlee.

Wyjaśnia, że dyfrakcja laserowa polega na umieszczeniu pobranej próbki na Avlee 650, urządzeniu opracowanym przez jego firmę, przepuszczeniu przez próbkę wiązkę lasera i rejestracji obrazu z wykorzystaniem specjalnego systemu optycznego. – Samouczące się algorytmy analizują obraz komputerowo, a następnie porównują wynik z bazą wzorców widm dyfrakcyjnych przechowywaną i aktualizowaną w chmurze – dodaje Michał Wronecki.

Krótszy proces

Korzystając z tej metody Bioavlee jest w stanie automatycznie zidentyfikować bakterie z ponad 90 proc. dokładnością w ciągu 24 godzin, osiągając wynik szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod. Okazuje się bowiem, że mikrobiologiczne laboratoria przemysłowe pracują często w oparciu o czasochłonną, manualną analizę, której podstawą jest mikrobiologia klasyczna.

Przygotowanie próbek oraz posiewanie materiału na szalkach Petriego, często wykonuje są ręcznie, co wydłuża czas i nie pozwala powtórzyć procesu.

Na zdjęciu: Avlee 650 | fot. materiały prasowe

Prezes Bioavlee wyjaśnia, że z podobnym problemem zderzają się naukowcy i pracownicy laboratoriów kosmetycznych, którzy wykonują analizę ilościową próbki mikrobiologicznej i identyfikują drobnoustroje. Jednak z technologii wrocławskiej spółki skorzystają nie tylko producenci kosmetyków i chemii gospodarczej, ale także komercyjne, mikrobiologiczne laboratoria przemysłowe, jednostki badawcze i parki naukowo-technologiczne. 

Dystrybucja w kraju i na świecie

– Już teraz wybrani dystrybutorzy oraz klienci referencyjni zdecydowali się na podpisanie listów intencyjnych wyrażając zainteresowanie bezpośrednią współpracą z Bioavlee w zakresie opracowywanych rozwiązań – chwali się Michał Wronecki.

Licznika kolonii i urządzenie do posiewu trafi do klientów końcowych za pośrednictwem renomowanych dystrybutorów branżowymi w Polsce i na świecie. Bioavlee zamierza działać między innymi w Europie, Brazylii, Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych.

Podobnie system Avlee 650, który będzie sprzedawany z niewielką marżą, z jednoczesnym pobieraniem opłat za przeprowadzane przez urządzenie badania. – Taki model umożliwi dotarcie także do mniejszych podmiotów, dla których zakup drogiego sprzętu jest dużą barierą – wyjaśnia Michał Wronecki.

Jednak zanim tak się stanie projekt czekają jeszcze prace optymalizacyjne i testy. Do tego wymagane jest potwierdzenie zgodność Avlee 650 z normami europejskimi PN-EN ISO 16140.