Wsparcie na starcie – Accelpoint podsumowuje efekty programu AccelBox

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wsparcie na starcie – Accelpoint podsumowuje efekty programu AccelBox

Udostępnij:

112 absolwentów, 14 odebranych MVP, pierwsze zakładane spółki – oto efekty programu AccelBox realizowanego przez akcelerator technologiczny Accelpoint. Program dedykowany jest projektom medtech, cleantech oraz govtech, będącym na początkowym etapie rozwoju.

Platforma do parowania dawców nerek, system do zarządzania flotami dronów transportowych, czy rozwiązanie do monitorowania stopnia degeneracji postępów choroby Parkinsona – to tylko niektóre z projektów zrealizowanych w ramach programu AccelBox. Przez ostatnie dwa lata stanowił on jedno z flagowych działań akceleratora Accelpoint, realizowanego w ramach programu E-pionier, we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jego podstawowym celem było znalezienie technologicznej odpowiedzi na problemy społeczne zdiagnozowane przez instytucjonalnych partnerów programu. W tym celu zespół Accelpoint odpowiedzialny był za zrekrutowanie interdyscyplinarnych zespołów składających się z osób posiadających kompetencje pozwalające na stawienie czoła wspomnianym problemom, przeprowadzenie niezbędnych szkoleń, koordynację testów technologicznych i doprowadzenie zespołów do etapu gotowości rynkowej. Naturalnym następstwem tych działań jest utworzenie nowych spółek posiadających produkt oraz pierwszych partnerów biznesowych.

– Muszę przyznać, że na efekty programu patrzę z nieskrywaną dumą i to na kilku płaszczyznach. Po pierwsze udało nam się przekroczyć zakładane pierwotnie cele. W miejsce planowanych 6 MVP zrealizowaliśmy aż 14 projektów, a zamiast 90 uczestników możemy pochwalić się 112 absolwentami naszego programu. Wszystkie z testów technologicznych realizowanych we współpracy z partnerami zakończyły się sukcesem. Papierkiem lakmusowym dla efektywności naszych działań jest również jakość i liczba nowopowstających spółek. Już teraz widzimy, że skala i potencjał rynkowy niektórych projektów jest imponująca. Pierwsza ze spółek, Transfarada sp. z o.o. właśnie przechodzi proces rejestracji, a większość z zespołów zrealizuje ten cel w przeciągu najbliższych 3 miesięcy – podkreśla dr Michał Bańka, Founding Partner Accelpoint.

Testy technologiczne zakończone odbiorami MVP przeprowadzane były we współpracy z instytucjami partnerskimi programu. Wśród nich znalazły się m.in: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Pierwszą ze spółek, która powstała dzięki programowi jest Transfarada Sp. z o.o., czyli specjalistyczny system do zarządzania flotami transportowych, bezzałogowych statków powietrznych „Translog”. System stanowi efekt prac eksperckiego zespołu pod kierownictwem prezesa Szymona Kupaja. Wyzwaniem, z którym zmierzyli się twórcy systemu było stworzenie rozwiązania umożliwiającego logistykę transportową odczynników medycznych, a także narządów transplantacyjnych pomiędzy jednostkami medycznymi i szpitalami. Prace nad jego powstawaniem realizowane były we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim. W ramach przeprowadzanych testów, system sprawdzano m.in. podczas lotów na trasie o długości 100 kilometrów, a platforma uzyskała certyfikację Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prace nad wdrożeniem systemu w pierwszych placówkach medycznych trwają. Ponadto, już na obecnym etapie rozwoju projekt wzbudził szerokie zainteresowanie przedstawicieli innych branży i bardzo wiele wskazuje, że w niedługim czasie znajdzie komercyjne zastosowanie w obszarach poza-medycznych. Zespół projektowy systemu stworzył również specjalistycznego drona, który służyć będzie do realizacji zadań w ramach opisywanych działań.

Drugim projektem, który w przeciągu najbliższych tygodni uzyska swoją osobowość prawną jest Renniconnect, czyli zespół stojący za stworzeniem platformy do globalnego parowania biorców i dawców nerek. Wyzwaniem na tym polu jest w głównej mierze zbieżność grupy krwi, a brak zgodności na tym polu uniemożliwia przeprowadzenie przeszczepu i stanowi jeden z podstawowych problemów w skali światowej. Doktor Rafał Kieszek wraz z zespołem Renniconnect w drodze testów technologicznych dowiódł pełnej funkcjonalności opracowanego MVP systemu. Następnym krokiem jest komercjalizacja rozwiązania.

– Z dużym zainteresowaniem spoglądam na spółki, które powstają na skutek naszych działań podjętych w ramach programu AccelBox. Z jednej strony bardzo cieszę się ich sukcesami jako współzałożyciel Accelpoint, a z drugiej dostrzegam wśród wielu z nich budzący się potencjał inwestycyjny. Mam nadzieję, że już niebawem większość projektów w pełni rozwinie swoje biznesowe skrzydła – zaznacza Hubert Anyżewski, Founding Partner Accelpoint.

Do założenia spółki szykują się już kolejne zespoły, które z powodzeniem zrealizowały testy technologiczne w ramach współpracy podjętej z partnerami instytucjonalnymi. Pośród startupów znajdziemy wiele innowacyjnych rozwiązań mających zastosowanie w szerokiej gamie branż. Do rejestracji przymierzają się już m.in. platforma Pegasus, która posłuży do zarządzania badaniami medycznymi i pozwoli na całkowite wyeliminowanie z obiegu dokumentów papierowych oraz portal CareerMed dedykowany rekrutacji personelu medycznego. Branża medyczna z pewnością skorzysta też na rozwiązaniu Health World Research Center (platforma WRC), będącej portalem do wymiany wiedzy oraz pozyskiwania finansowania w obszarze medtech. Z kolei zespół NDMA pracował opaskę monitorującą postępy choroby parkinsona oraz pomagającą w walce ze stwardnieniem rozsianym. W efekcie programu AccelBox powstały też projekty spoza obszaru medycznego, przykładowo startup SmartDoxx tworzący inteligentne formularze, zintegrowane z podpisem elektronicznym, CarFlix, czyli elastyczny system do długoterminowego najmu samochodów lub wspomniany na wstępie SmartParking24 ze swoim systemem do zarządzania wolnymi miejscami postojowymi w przestrzeni miejskiej.

Prace nad projektem zakończył też z powodzeniem zespół Valuizer, tworzący aplikację do gromadzenia i przetwarzania danych o transakcjach sprzedażowych na rynku nieruchomości. System opiera się na danych importowanych z aktów notarialnych i posiada bardzo szerokie spectrum zastosowań rynkowych. Wiele wskazuje też na to, że na programie AccelBox skorzystają pszczoły. Zespół JustBee dopracowuje już system, dzięki któremu możliwe stanie się kompleksowe monitorowanie rozwoju rodzin pszczelich w pasiekach. Rozwiązanie to, może stać się rewolucyjną odpowiedzią na globalne wyzwanie spowodowane wymieraniem przedstawicieli tego gatunku.

– Niezmiernie cieszę się, że jako zespół Accelpoint mieliśmy okazję wzięcia udziału w tak wartościowym społecznie projekcie, jak E-pionier. Z przyjemnością obserwuję jak koncepcje opracowywane przez naszych absolwentów przeradzają się w pełnoprawne biznesy i mocno trzymam kciuki za ich rynkowe sukcesy – podkreśla dr Michał Bańka.

 

Artykuł powstał we współpracy z Accelpoint