Polski deeptech SYGNIS we współpracy z SARIX: Komercjalizacja elektrody EDM z węglem szklistym

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Polski deeptech SYGNIS we współpracy z SARIX: Komercjalizacja elektrody EDM z węglem szklistym

Udostępnij:

Polski producent sprzętu deeptech, firma SYGNIS, zawarł list intencyjny z szwajcarską spółką SARIX. Celem współpracy jest komercjalizacja elektrody EDM z węglem szklistym. W najbliższych miesiącach SYGNIS planuje intensyfikację rozwoju urządzeń z flagowej linii DIW.

Współpraca SYGNIS z SARIX zaplanowana jest na kilka etapów, z których pierwszy ma za zadanie ocenę potencjału zastosowania elektrod z węglem szklistym stworzonych przez szwajcarskiego partnera za pomocą technologii DEPO do zastosowań EDM. W ramach tej współpracy, SYGNIS odpowiedzialny będzie za opracowanie modelu tej elektrody zgodnie z otrzymaną specyfikacją, a następnie ich produkcję. Natomiast szwajcarski partner dostarczy specyfikację tej elektrody i będzie odpowiadał za badanie próbek dostarczanych przez polski deeptech. Rezultaty uzyskane w pierwszej fazie współpracy posłużą do określenia i uzgodnienia kolejnych etapów współpracy.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, chcemy rozwijać technologię DEPO do momentu wprowadzenia pierwszego produktu komercyjnego. Cieszymy się, że będziemy współpracować z jednym z globalnych liderów technologii EDM. List intencyjny to pierwszy etap partnerstwa SYGNIS z SARIX, a szczegółowe warunki dalszej kolaboracji, będą przedmiotem odrębnych umów. Maszyny szwajcarskiego innowatora w tej dziedzinie wyróżniają się niezwykłą precyzją i są wykorzystywane w wielu branżach, gdzie wymagane jest obrabianie detali na poziomie mikronów. Stosowane są m.in. do produkcji mechanizmów do zegarków. Poza tym SARIX posiada swoją sieć dystrybucji i sprzedaży produktów w technologii EDM, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność tej współpracy już na samym jej początku – podsumowuje Andrzej Burgs, prezes zarządu SYGNIS S.A.

Zastosowanie elektrody

Elektrody EDM wytwarzane technologią DEPO, czyli druk 3D węglem szklistym, zapewniają szereg nowych funkcjonalności, m.in. pozwalają na mniejsze średnice minimalne otworów i szczelin (zejście z 500 mikronów do 100 mikronów), dwudziestokrotnie większą wytrzymałość, co przekłada się na zwiększoną żywotność narzędzia. Technologia przyrostowa jaką jest DEPO umożliwia zwiększenie precyzji, a przede wszystkim generuje oszczędność czasu i kosztów. SYGNIS ma możliwość dostarczania bardziej zróżnicowanych geometrycznie elektrod EDM względem metod tradycyjnych, a także znacznie szybciej.

Rynek wart 2,3 mld dolarów

Wartość rynku elektrod EDM w 2023 roku osiągnęła 2,3 mld dolarów (źródło: Markets and Markets). Prognozowany wzrost rynku w perspektywie kolejnych 6 lat będzie wynosił 6,3% r/r, dochodząc do wartości 3,34 mld dolarów w 2030 roku. Technologia DEPO jest w stanie w kontekście kolejnych lat zdobyć znaczącą rolę na tym rynku w szczególności na rynkach UE, USA i Kanady.

Rozwój SYGNIS

2024 roku SYGNIS koncentruje się na rozwoju urządzeń z flagowej linii DIW (Direct Ink Writing) i zwiększeniu ich sprzedaży, m.in. poprzez wejście do sektora przemysłowego oraz rozbudowę międzynarodowej sieci dystrybutorów. W pierwszych 5 miesiącach tego roku SYGNIS utworzył sieć dystrybucyjną obejmującą 8 rynków, tj. USA, Wielką Brytanię, Indie, Hiszpanię, Czechy, Włochy, Izrael i Singapur. Poza zwiększeniem sprzedaży urządzeń F-NIS, SYGNIS planuje również w tym roku rozwijać technologię DEPO – autorską technologię druku z węgla szklistego.

Czytaj także: