Warunki transakcji
– Zdecydowaliśmy się zaangażować w Intelliseq, ponieważ widzimy ogromny potencjał wykorzystania osiągnięć genetyki w życiu codziennym oraz wysokie kompetencje i determinację całego zespołu – mówi Maciej Jarzębowski, prezes Venture Inc.. Jego zdaniem, słuszny kierunek rozwoju firmy potwierdza rozpoczęcie współpracy z amerykańską platformą Helix, z kolei o potencjale rynku świadczy chociażby inwestycja w ten serwis, który podczas ostatniej rundy finansowania zebrał 200 milionów dolarów.
Venture Inc. kupiło 40 procent udziałów w Intelliseq za milion złotych, ale nie wyjaśniło na co przedstawiciele krakowskiej spółki przeznaczą pozyskany kapitał. Wiemy tylko, że Intelliseq działa na rynku od 2014 roku, zajmuje się rozwojem autorskiej platformy do analizy genomów i że od minionego roku oferuje za pośrednictwem serwisu Helix aplikację My Traits Sport.
Analiza genomów
Program służy do analizy wariantów genetycznych związanych z różnymi aktywnościami fizycznymi. Jego pomysłodawcy tłumaczą, że na podstawie odczytu DNA z próbki śliny, My Traits Sport dostarcza użytkownikowi spersonalizowane rekomendacje między innymi odnośnie predyspozycji sportowych oraz ćwiczeń, które pozwolą spalić tkankę tłuszczową w bardziej efektywny sposób.
– Nie mamy wątpliwości, że segmenty biotech czy healthtech to jedne z najbardziej perspektywicznych obszarów rynku, których rozwiązania już wkrótce staną się stałym elementem naszego codziennego życia, w znaczący sposób poprawiając jego jakość. Nie wykluczamy zatem, że w przyszłości zaangażujemy się w kolejne projekty z pogranicza szeroko rozumianej medycyny i technologii – mówi Maciej Jarzębowski.
Inwestycja w Infermedica
Fundusz, któremu przewodzi, zresztą nie pierwszy raz angażuje się w projekt z tego segmentu. Przypomnijmy, że na początku 2016 roku Maciej Jarzębowski i Jakub Sitarz (oboje współtworzyli LiveChat) kupili za pół miliona złotych udziały platformy telemedycznej Infermedica i obiecywali przy tej okazji, że pomogą spółce rozwinąć się na arenie międzynarodowej. Wygląda na to, że współpraca dobrze się układa, a startup wykorzystał środki jak należy.
Piotr Orzechowski, CEO Infermedica, stwierdził wówczas, że przeznaczy pozyskany kapitał miedzy innymi na zatrudnienie nowych osób w firmie. Dwa lata po inwestycji pochwali się, że w 2017 roku zatrudnił 9 osób i teraz Infermedica zatrudnia łącznie 30 pracowników, w tym programistów, specjalistów data science i lekarzy. Poza tym przygotowuje się do kolejnej rundy finansowania.