Wybierz najtańszą domenę. Ranking 20 dostawców usług hostingowych

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Wybierz najtańszą domenę. Ranking 20 dostawców usług hostingowych

Udostępnij:

Szukasz domeny internetowej dla swojego startupu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy ranking 20 dostawców usług hostingowych, w których zestawiamy ceny za rejestrację, odnowienie i transfer domeny.

O tym, jak ważna jest domena internetowa przekonał się w 2016 roku Michał Sadowski, CEO i właściciel Brand24. Do tamtego czasu polska spółka działała jedynie pod domeną Brand24.pl. Przedsiębiorcy zależało jednak na realizacji globalnej ekspansji, a tę łatwiej było przeprowadzić z domeną zakończoną „.com”. Niestety nie była ona dostępna.

Należała bowiem do przedsiębiorcy z New Jersey, który nie zamierzał się z nią rozstać. Po negocjacjach uległ. Kosztowało to Michała Sadowskiego 100 tysięcy złotych. Tyle i wiele więcej mogą być warte domeny. Warto o tym pamiętać, rejestrując własną.

Jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając domenę dla swojego startupu? Przede wszystkim rozszerzenie oraz cenę za rejestrację i odnowienie usługi.

Rozszerzenie domeny

Domena internetowa składa się z dwóch elementów: z nazwy głównej i z rozszerzenia.

Nazwą główną może być na przykład nazwa twojej firmy, rozszerzeniem zaś końcówka występująca po kropce, na przykład .pl, .com, .io. Rozszerzeń jest naprawdę dużo.

Przykład: Domena Kru.pl składa się z Kru – nazwy własnej i z .pl – rozszerzenia.

Na które rozszerzenia się zdecydować? To zależy głównie od lokalizacji i branży, w których działasz.

1. Lokalizacja. Jeśli planujesz zagraniczną ekspansję, już na samym początku warto rozważyć zakup domeny z rozszerzeniem „.com” – to standard, który panuje na całym świecie. Jeśli natomiast, zamierzasz działać lokalnie, na przykład w Polsce, Hiszpanii lub w Niemczech, sięgnij po krajową domenę (.pl, .es, .de).

2. Branża. Dostawcy usług hostingowych oferują także dostęp do specjalnych domen, z niestandardowymi rozszerzeniami, na przykład .art. Takie rozszerzenie może sugerować internaucie branżę, w której działasz. Jeśli więc pracujesz w branży kreatywnej, końcówka „.art” może być dobrym pomysłem.

Cena za rejestrację i odnowienie domeny

Rejestracja i posiadanie domeny internetowej u jednego, czy drugiego dostawcy nie różni się właściwie niczym poza ceną. I to właśnie cenę powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedniego operatora usług hostingowych dla swojej firmy. Zwróć przede wszystkim uwagę na cenę za zarejestrowanie i za odnowienie domeny. Pamiętaj! To coroczna opłata.

Oznacza to, że najniższa cena za rejestrację domeny nie zawsze będzie najkorzystniejszą ofertą. Może przecież się zdarzyć, że za zarejestrowanie domeny w firmie X zapłacisz 12 złotych, ale po roku ta sama firma wystawi ci rachunek za przedłużenie domeny na kwotę 120 złotych. Firma Y z kolei zażąda 18 złotych za rejestrację i tylko 95 złotych za następny rok obsługi. Rachunek jest prosty i na pewno wiesz, gdzie się bardziej opłaca.

Wybierając domenę, bierz pod uwagę więc opłatę za rejestrację i za utrzymanie domeny.

Poniżej przedstawiamy ranking domen. W zestawieniu uwzględniliśmy 20 dostawców usług hostingowych (w tym Kru.pl), najpopularniejsze rozszerzenia domen oraz cenę za ich rejestrację, odnowienie i transfer.

Kliknij, żeby powiększyć

Pamiętaj, że dostawcy usług hostingowych co jakiś czas aktualizują cenniki i oferują nowe promocje. Decydując się na zakup domeny, warto odwiedzić ich strony internetowe oraz samodzielnie wykonać research. Nie zaszkodzi także porozmawiać z właścicielami stron www, którzy posiadają witryny hostowane przez wybranych operatorów oraz skontaktować się z infolinią danego usługodawcy, aby ocenić szybkość i poziom obsługi biura klienta.

Powodzenia przy wyborze domeny!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Eurorix, właścicielem Kru.pl.