Wybór technologii dla startupu – czy ma to znaczenie?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

wybór technologii

Udostępnij:

Decyzja w zakresie wyboru technologii ma niezwykle istotne znaczenie w kontekście szans na powodzenie startupów w branży IT. Właściwie dobrana technologia przesądza o możliwościach ekspansji, szybkiego reagowania na potrzeby klientów a także wprowadzania zmian w realizowanych projektach. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie znaczenie ma wybór technologii dla startupu.

Wybór technologii dla startupu – najważniejsze wskazówki

Dobór technologii ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia długoterminowej rentowności realizowanego przedsięwzięcia. Podstawowa kwestia o której koniecznie powinni pamiętać wszyscy założyciele startupów polega na tym, że technologia musi być dostosowana do specyfiki naszej firmy. W zależności od uwarunkowań projektu, ważniejsza może być elastyczność lub niezawodność czy też możliwość szybkiego wprowadzania określonych modyfikacji w zależności od potrzeb.

Bez względu na to, w jakiej branży powstaje dany startup, technologia powinna cechować się wysokim poziomem stabilności i bezpieczeństwa. Zwłaszcza, gdy rozwiązania technologiczne mają być trzonem prowadzonej działalności gospodarczej – dotyczy to firm tworzących różnego rodzaju aplikacje czy gry komputerowe.

Dobrym rozwiązaniem jest weryfikacja, w jaki sposób dana technologia poradzi sobie z nagłym wzrostem ruchu w projektowanych aplikacjach. Jest to niezwykle istotne w perspektywie długoterminowej, ponieważ w sytuacji, gdy w obliczu znacznego wzrostu liczby użytkowników aplikacja nagle przestanie działać, narazi to firmę na znaczącą utratę środków finansowych.

technologia w startupie

Podczas wybierania najlepszej technologii warto również dowiedzieć się, czy jest ona na bieżąco aktualizowana i modyfikowana przez jej twórców. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeśli technologia nie jest aktualizowana, wówczas po pewnym czasie może ona nie odpowiadać potrzebom użytkowników, być mało intuicyjna, co doprowadzi do tego, że firma straci klientów.

Technologie frontendowe i backendowe – na czym polegają różnice między nimi?

W tej chwili liczba dostępnych technologii służących do projektowania aplikacji internetowych jest naprawdę bardzo duża. Każda z nich ma nieco inne zastosowania oraz wady i zalety. Z tego względu każdy właściciel startupu powinien do decyzji odnośnie wyboru technologii podejść w sposób rozsądny i odpowiedzialny, ponieważ ma ona niezwykle istotne znaczenie dla późniejszej rentowności całego przedsięwzięcia.

Podstawowe rozróżnienie technologii to backend i frontend. Technologia frontend dotyczy graficznej części aplikacji, z kolei w ramach backendu tworzy się elementy związane z zarządzaniem i funkcjonowaniem aplikacjami. Frontend i backend może zostać oparty na jednej technologii, jednakże nie brakuje firm, które wykorzystują do tego celu odmienne technologie.

backend, frontend

Warto skorzystać ze wsparcia programistów

W związku z tym, iż wybór technologii to bardzo istotna kwestia, przy podejmowaniu tej decyzji warto skorzystać z merytorycznego wsparcia doświadczonych programistów. Na rynku funkcjonuje wiele firm IT, które mogą udzielić nam konsultacji w zakresie wyboru właściwej technologii, biblioteki programistycznej i wielu innych kwestii.

Więcej ciekawostek z branży IT można znaleźć na portalu.

 

Artykuł powstał we współpracy z Enter The Code