Wydawnictwo Znak zostało współudziałowcem opiniotwórczego portalu książkowego lubimyczytać.pl. Serwis powstał pod koniec 2009 roku i dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego SpeedUp oraz zaangażowaniu zespołu osiągnął status największego książkowego serwisu społecznościowego w Polsce. Miesięcznie korzysta z niego już przeszło milion użytkowników.
Nowy udziałowiec, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, jest jednym z największych polskich wydawnictw i na mocy podpisanej 29 października umowy, odkupił od SpeedUp Investments oraz pozostałych współwłaścicieli większościowy pakiet udziałów.
– Fakt, że jedno z wiodących polskich wydawnictw zainwestowało w największy książkowy serwis społecznościowy, jest potwierdzeniem bardzo istotnego kierunku, w którym podąża rynek książki – to Internauci mają znaczący wpływ na decyzje wydawnicze, są opiniotwórcami i krytykami, integrują czytelnicze środowisko, dyskutują, są aktywną, zaangażowaną grupą docelową wszystkich proczytelniczych akcji i kupują książki. Pomimo nowego większościowego właściciela, zarząd spółki, zespół, a także polityka serwisu pozostaną takie same. Nadal będziemy współpracować z różnymi podmiotami z rynku książki. – zapewnia Izabela Sadowska, współwłaścicielka i prezes zarządu lubimyczytać.pl.
Jak widać polscy Internauci dużo czytają i pozwalają rozwijać się internetowym biznesom związanym z książkami. Serwis ściśle współpracuje z księgarniami, wydawnictwami i instytucjami ze świata książki oraz kultury. Przychody zapewnia mu sprzedaż reklam, programy afiliacyjne oraz duże akcje marketingowe organizowane dla znanych marek np.: plebiscyt Škody „Czytam, bo wiem co dobre„.
– Rynek inwestycji w małe firmy tworzące innowacyjne rozwiązania technologiczne rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, ale nadal daleko mu do tak prężnych ośrodków jak te znajdujące się chociażby w Wielkiej Brytanii, Izraelu czy w Niemczech. Jednym z powodów jest z pewnością nadal niewielkie zainteresowanie takimi młodymi firmami ze strony dużych inwestorów branżowych. – mówi Marcin Paprocki, Partner SpeedUp Venture Capital Group. – Duże zachodnie firmy już zrozumiały, że jest to najprostszy i najtańszy sposób na utrzymanie się w czołówce rankingów na innowacyjność. Polskie firmy do tego dojrzewają. Inwestycja Wydawnictwa ZNAK w lubimyczytać.pl jest zdecydowanie dobrym przykładem takiego sposobu myślenia w Polsce. Jest to sytuacja typu win-win dla obydwu firm, a także dla naszej firmy, która zainwestowała w lubimyczytać.pl na samym jej początku. – dodaje.
Miesięcznie lubimyczytać.pl odwiedza już przeszło 1 mln unikalnych użytkowników, którzy generują ponad 7 mln odsłon. Konta w serwisie posiada 132 tys. Internautów, którzy dotychczas napisali około 300 tys. unikalnych recenzji i opinii o książkach. W ostatnich dniach lubimyczytać.pl oddało w ręce miłośników książek, aplikację mobilną. Serwis to cały świat książek w jednym. Inspirujące dyskusje, aktualności ze świata książki, recenzje, nowości wydawnicze, wywiady z autorami, a przede wszystkim, wbrew ogłoszonemu w naszym kraju kryzysowi czytelnictwa, użytkownicy, którzy czytają i kupują książki.
SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy venture, powstała w 2009 r. W ramach SpeedUp Venture Capital Group działają obecnie cztery fundusze: SpeedUp IQbator, powstały w 2009 r. i SpeedUp Investments powołany do działania w 2010 r. oraz założony w 2011 roku LMS Invest oraz powołany w 2012 roku SpeedUp Innovation. Found SpeedUp poszukuje przedsięwzięć, które mają potencjał wykorzystania technologii w celu zmiany reguł rynkowych.
źródło: informacja prasowa