Wyłoniono najlepsze innowacyjne przedsiębiorstwa społeczne. Poznajcie 5 startupów, które zmieniają rzeczywistość

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Nie ma nic potężniejszego niż dobry pomysł w rękach przedsiębiorczej osoby. To innowatorzy społeczni zmieniają otaczającą nas rzeczywistość, na nowo definiują relacje społeczne i realnie polepszają jakość życia ludzi.

Dobre pomysły mogą również na siebie zarabiać – wtedy stają się niezależne i trwałe. Piątka laureatów Konkursu na innowacyjne przedsiębiorstwo społeczne „Społeczny StartUp” udowadnia, że działania zwykłych ludzi budują niezwykły kapitał społeczny kraju.

„Społeczny StartUp” to program, w ramach którego wyłonione w Konkursie najbardziej obiecujące i innowacyjne przedsiębiorstwa społeczne, otrzymują doradztwo eksperckie oraz granty rozwojowe. Celem tego wsparcia jest wzmocnienie kluczowych umiejętności niezbędnych w każdym biznesie, takich jak: zarządzanie finansami, budowanie i zarządzanie zespołami, tworzenie strategii sprzedaży, badanie rynku, planowanie działań promocyjnych. W programie udział biorą przedsiębiorstwa społeczne, które swoim działaniem przyczyniają się do rozwiązywania lub minimalizowania skutków rozmaitych problemów społecznych, realizując jednocześnie innowacyjne pomysły, dotychczas niewystępujące na terenie Polski.

Konkurs na innowacyjne przedsiębiorstwo społeczne jest częścią programu Społeczny StartUp, realizowanego przez fundację Ashoka i UniCredit Foundation, we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

1. Fundacja Kuchnia Konfliktu – Przez żołądek do serca

Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy? Odpowiedzią na te pytania jest inicjatywa Kuchnia Konfliktu, czyli miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego. Kuchnia Konfliktu to mobilna restauracja serwująca potrawy z regionów świata, objętych konfliktem zbrojnym.

Celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną poprzez kulinaria. Dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy i kulturę państw konfliktu, wchodząc w bezpośrednie interakcje z uchodźcami i migrantami współtworzącymi ten projekt. 

Projekt stanowi płaszczyznę integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy. Kolejnym odsłonom przedsięwzięcia towarzyszy przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona jest osobista historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też ciekawostki związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym.

2. HospiCare – Pomagamy z przekonaniem. Zostaw swój ślad

HospiCare to mobilna aplikacja wspierająca zespoły medyczne, opiekunów i pacjentów dziecięcych hospicjów domowych w Polsce. Pomysł na narzędzie zrodził się jako odpowiedź na realne problemy w codziennej opiece nad chorym dzieckiem, w tym brak płynnego kontaktu pomiędzy zespołami medycznymi a opiekunami.

Dzięki aplikacji, wszystkie osoby zaangażowane w opiekę nad pacjentem, otrzymały stały dostęp on-line do aktualnej historii choroby, karty leków czy zaleceń. HospiCare usprawnia komunikację pomiędzy pacjentem, opiekunami a zespołem medycznym, który dojeżdża do domów pacjentów. Aplikacja skraca to czas reakcji i zwiększa bezpieczeństwo, a także redukuje koszty dojazdów i oszczędza czas lekarzy.

Już niedługo narzędzie będzie testowane w dziecięcych hospicjach domowych w Trójmieście. Po ukończeniu wersji 1.0, aplikacja zostanie udostępniona wszystkim dziecięcym hospicjom domowym w Polsce – to kilka tysięcy rodzin i setki lekarzy, pielęgniarzy i opiekunów.

3. Fundacja Łąka – Kwiaty bliżej ludzi

Łąki przyciągają pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Mogą być oazą spokoju w miastach – miejscem relaksu zarówno dla ludzi, jak i przestrzenią do życia roślin oraz zwierząt. Pełnią również ważną ekologiczną rolę, pomagając zachować cenną wodę tam, gdzie jest potrzebna oraz zatrzymując pyły tworzące miejski smog. Łąki jednak znikają, ustępując miejsca miastom i polom uprawnym. Siejąc łąki kwietne, Fundacja wspiera miejską przyrodę. Ekologiczne, piękne i praktyczne łąki zasługują na swoje miejsce w ogrodach i miastach.

Łąki kwietne wymagają mniej pielęgnacji niż trawniki. Dobrze wykonana łąka nie wymaga pracy związanej z nawożeniem i podlewaniem czy ogranicza liczbę koszeń w ciągu roku, zmniejszając wydatki na utrzymanie zieleni miejskiej. Łąki kwietne mogą stanowić istotny element zieleni na osiedlach, w parkach i pasach drogowych.

Misją projektu jest zarówno przekonanie lokalnej społeczności do łąk, jak i szkolenie urzędników odpowiedzialnych za zieleń miejską. Fundacja Łąka bierze udział w tworzeniu prawa i zaleceń dotyczących pielęgnacji zieleni na szczeblu miejskim i wojewódzkim. Projekt edukuje dzieci i młodzież, prezentując im fascynujący mikrokosmos pełen owadów, kwiatów i ptaków, który można odnaleźć na łące.

4. Fundacja Mamo Pracuj – Mamo Pracuj, jeśli chcesz!

Fundacja Mamo Pracuj działa na rzecz rozwiązywania problemów z powrotem na rynek pracy kobiet po urlopach macierzyńskich, łączenia życia rodzinnego i zawodowego oraz przeciwdziała stereotypowemu postrzeganiu matek przez pracodawców. W tym celu Fundacja wykorzystuje nowe technologie i social media – prowadząc ogólnopolski portal www.mamopracuj.pl.

Portal łączy matki poszukujące pracy z pracodawcami, którzy wiedzą, że dobry pracownik to szczęśliwy pracownik. Fundacja prezentuje pracodawców przyjaznych mamom. Edukuje, informuje o elastycznych formach zatrudnienia, podpowiada jak szukać pracy i rozmawiać z pracodawcą. Projekt wspiera kobiety w rozwijaniu własnych biznesów i poszukiwaniu niezależności finansowej, realizuje akcje społeczne i prowadzi własne badania.

5. Fundacja Teatr 21 – Po co ludziom teatr? – Żeby być otwartym na innych ludzi

Teatr 21 powstał w 2005 r. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. Większość z ich powstała na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy. W ciągu 11 lat dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie. Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce.

Powołanie do życia profesjonalnego teatru otworzyło nowe możliwości do prowadzenia systematycznej i intensywnej pracy artystycznej oraz pozwoliło zespołowi zaistnieć na scenach publicznych teatrów. Aktorzy i twórcy Teatru 21 potrzebowali bowiem miejsca idealnego do twórczych poszukiwań i spotkań towarzyskich, bezpiecznej przestrzeni na coraz odważniejsze i bliższe spotkania z sobą i widzem.

Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Baj, Soho, Nowy), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Brave Festival we Wrocławiu, Malta Festival w Poznaniu, All About Freedom Festival w Gdańsku, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Hurra Art! w Kielcach, Kaliskie Spotkania Teatralne oraz Karuzela i Perspektywy w Łodzi) i za granicą (Normal Festival w Pradze, Menteatral w Neratovie, No Limits Festival w Berlinie, Stage-Festivaali w Helsinkach).