Wyłoniono zwycięzców Energy HackOn „Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej”

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Wyłoniono zwycięzców Energy HackOn „Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej”

Udostępnij:

Drużyny, które podjęły wyzwanie, w ciągu 20 godzin programowania musiały znaleźć odpowiedzi na to, które źródła służące do produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji powinny zostać wykorzystane i jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby produkcja ciepła była efektywna. Następnym zadaniem było opracowanie algorytmu optymalizującego produkcję ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

Zwycięzcą Energy HackOn „Optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej” został 3-osobowy zespół z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej, drugie miejsce zajął zespół studentów z Politechniki Poznańskiej,  Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem J.M. Rektora Akademii Górniczo – Hutniczej (AGH) prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki. Partnerem naukowym została Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, a areną zmagań było Centrum Energetyki AGH. Każdy zespół wpłacił cegiełkę na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt.

Tegoroczny hackathon został zorganizowany z myślą nie tylko o informatykach. Zespół z Politechniki Warszawskiej podkreślił, że kluczem do zwycięstwa było dopasowanie umiejętności z zakresu informatyki, optymalizacji danych i energetyki: jeden członek zespołu przekładał tok myślenia pozostałych członków zespołu na kod, a w momencie występowania błędów – pozostali interpretowali je i znajdowali przyczyny, dzięki kompetencjom w zakresie energetyki.

– Najciekawsza w tym wyzwaniu była jego złożoność. To było coś więcej, niż tylko zadanie optymalizacyjne, to była możliwość wejścia na chwilę w rolę zespołu R&D – powiedział jeden z członków zwycięskiego zespołu.

– Idea hackathonu już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń, organizowanych przez PGE Nowa Energia przy współpracy z liniami biznesowymi w ramach Grupy PGE. Energetyka przechodzi transformację i musimy być na to przygotowani. Tego typu wydarzenia dużo uczą zarówno nas, osoby biznesowo związane z branżą energetyczną, jaki i młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z energetyką. Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania, gratuluję zwycięzcom i zespołom, które osiągnęły satysfakcjonujące wyniki prac. Mam nadzieję, że również po tej edycji hackathonu pojawią się osoby, które podejmą się wraz z Grupą PGE realizacji zadań związanych z transformacją energetyczną – powiedział Tomasz Marzęda, wiceprezes zarządu PGE Nowa Energia.

– PGE Energia Ciepła po raz pierwszy zaangażowała się w organizację hackathonu. To wydarzenie przyniosło rezultaty, które trudno byłoby osiągnąć w innych warunkach. Świat programistów i energetyków, którzy znajdują się na progu swojej kariery zawodowej spotkał się z doświadczeniem naszych specjalistów z R&D – i oba zyskały nowe spojrzenie na ciepłownictwo – powiedział Piotr Szarek, członek zarządu PGE Energia Ciepła.

– Zadanie przygotowane merytorycznie przez zespół PGE Energia Ciepła było dobrze dopasowane do zaawansowanego poziomu uczestników wydarzenia. Zespoły w sposób kreatywny i różnorodny radziły sobie z wyzwaniem; a jedna z drużyn przedstawiła bardzo interesujące rozwiązanie. Mamy nadzieję, że współpraca z zespołami będzie kontynuowana także przy innych projektach – zaznaczył Tomasz Janda, dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju PGE Energia Ciepła.

To pierwszy hackathon zorganizowany przez spółki z Grupy Kapitałowej PGE w Krakowie i jednocześnie drugi organizowany przez Akcelerator PGE. W ubiegłorocznym hackathonie, zadania koncentrowały się na rozwiązaniach wykrywających najbardziej energochłonne urządzenia w gospodarstwach domowych. Zarówno PGE Energia Ciepła jak i PGE Nowa Energia współpracują z uczelniami wyższymi w poszukiwaniu nowych innowacyjnych rozwiązań. W tym roku do współpracy zaproszono AGH.

– Dzięki zaangażowaniu w takie wydarzenia nasi studenci mają okazję konfrontować swoją wiedzę z zadaniami, które czekają na nich w przemyśle. Wydział poprzez uczestnictwo w takich inicjatywach może jeszcze lepiej przygotować ich na etapie edukacji do aktualnych potrzeb i czekających na nich wyzwań – powiedział dr inż. Paweł Madejski pracownik Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska AGH.

Akcelerator PGE pełni rolę partnera dla twórców innowacji. Na co dzień poszukuje ich aktywnie, m.in. poprzez realizowanie autorskich hackathonów programistycznych, konkursów dla innowatorów i startupów, a także uczestnicząc w programach akceleracyjnych na szeroką skalę. Akcelerator PGE na co dzień identyfikuje i wspiera projekty zgłaszane przez zewnętrznych innowatorów już na etapie pomysłu. Grupa PGE stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie >>> https://akceleratorpge.pl/zglos-projekt.

Akcelerator PGE powstał, aby ułatwić kontakt z dużą organizacją i pomóc wprowadzić nowe rozwiązania z korzyścią dla startupów i dla Grupy PGE. Współpracuje ze startupami z różnych branż, nie tylko z tymi związanymi z technologiami energetycznymi. Poszukuje nowych rozwiązań, które mogą zoptymalizować procesy organizacyjne, np. sprzedaż, komunikację wewnętrzną, oraz systemy i aplikacje IT, które mogą być wykorzystane w środowisku Grupy PGE. Akcelerator PGE buduje partnerstwa z innymi programami akceleracyjnymi, uczelniami i instytucjami publicznymi, ponieważ wyspecjalizowane podmioty działające w otoczeniu biznesu (akceleratory komercyjne, inkubatory, parki technologiczne i inne) mogą również efektywnie proponować ciekawe innowacje dla korporacji. Więcej na: www.akceleratorpge.pl.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce. Spółka jest obecna także  w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku. Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie, natomiast w Krakowie znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz Departament Badań i Rozwoju. PGE Energia Ciepła w Krakowie zatrudnia ok. 700 pracowników, jest lokalnym partnerem programu „Ciepło dla Krakowa”, Mecenasem Kultury, w 2019 r. była nominowana do tytułu Filantropa Miasta Krakowa. Więcej na www.pgeenergiaciepla.pl.

PGE Nowa Energia spółka Grupy Kapitałowej PGE, największego przedsiębiorstwa sektora energetycznego w Polsce. Zadaniem spółki jest identyfikowanie nowych obszarów biznesu oraz technologii. Opracowuje rozwiązania i usługi, które są włączane do działalności operacyjnej Grupy PGE. PGE Nowa Energia angażuje najlepszych specjalistów w branży, współpracuje z organizacjami komercyjnymi oraz publicznymi. Innowacyjne przedsięwzięcia, w które jest zaangażowana to: elektromobilność, akceleracja startupów, rozwiązania Smart Energy oraz związane z nimi nowe technologie i modele biznesowe stosowane w energetyce. PGE Nowa Energia jest pierwszym operatorem w Polsce, który zasila stacje ładowania 100% energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Więcej na www.pgene.pl.

Artykuł powstał przy współpracy PGE.