Wyłoniono zwycięzców Kyiv Tech Hub 2021

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wyłoniono zwycięzców Kyiv Tech Hub 2021

Udostępnij:

W piątej edycji konferencji Kyiv Tech Hub, organizowanej w ramach projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge, pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 30 tys. zł wygrał projekt Elai.io. Jest to platforma wykorzystująca zaawansowane AI do tworzenia sztucznej postaci prezentera na podstawie tekstu w ponad 40 językach. Drugie i trzecie przyznano odpowiednio Knopka i Atmosphere. Każdy z nich otrzymał 10 tys. zł na dalszy rozwój swojego pomysłu biznesowego. Łącznie do walki o zwycięstwo stanęło 20 startupów z Ukrainy.

Kyiv Tech Hub to finałowa konferencja organizowana w ramach projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego celem jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych podczas meetupów regionalnych na Ukrainie. Kolejnym etapem jest akceleracja zespołów startupowych w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami polskich funduszy Venture Capital.

– W tym roku do projektu zgłosiło się niemal 100 projektów z Ukrainy, z czego programem akceleracyjnym objęliśmy 30 z nich. Do finału Kyiv Tech Hub 2021 zakwalifikowało się 20 najlepszych. Wszystkie prezentowały się przed jury złożonym z przedstawicieli polskich funduszy Venture Capital oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas konkursu projekty oceniane były pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności rozwiązania, kompetencji zespołu oraz samej jakości prezentacji. Łączna pula nagród wyniosła 50 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Grochowski, ekspert wiodący Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Swoje rozwiązania, podczas pierwszego dnia konferencji, zaprezentowali: Activechat, Agrotop, AID, Atmosphere, AutoBI, Bumpy, Camtouch, Dandex, Elai.io, Finmap, Fruittorg, GreenBin, JobTailor, Knopka, mbakids.online, Measurme, Muscreators, Noty.ai, Pleso oraz WOD Insight.

Tegoroczni laureaci

Każdy ze startupów miał czas na zaprezentowanie rozwiązania, po czym następowała seria pytań. Jury zdecydowało, że głównym zwycięzcą konkursu zostanie projekt Elai.io. Jest to platforma oparta na sztucznej inteligencji (AI) i technologii w modelu SaaS (Software as a Service), służąca do tworzenia spersonalizowanych wideo przy użyciu samego tylko tekstu. Startup otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

Drugie miejsce przyznano startupowi Knopka, który opracował system wzywania pielęgniarek w szpitalach. Dzięki rozwiązaniu są one natychmiast powiadamiane o zagrożeniu, a jeśli nikt nie zareaguje na nie w ciągu trzech minut, alarm staje się mocniejszy i w ostateczności idzie do naczelnika danego oddziału. Z kolei trzecie miejsce zajął startup Atmosphere – system do przetwarzania danych pogodowych stosowany zarówno w przypadku urządzeń zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

– W tym roku nabór do projektu zarówno pod kątem liczby zgłoszeń, jak i ich jakości przekroczył nasze oczekiwania. 30 najlepszych startupów miało szansę na dopracowanie swojego pomysłu wspólnie z naszymi mentorami. Łącznie odbyło się niemal 150 spotkań, podczas których zespoły mogły udoskonalić m.in. swój model biznesowy, strategię dotarcia do rynku, założenia finansowe czy też kwestie ochrony własności intelektualnej. Dla wielu z nich sesje mentorskie były kamieniem milowymi kończyły się znacznym udoskonaleniem projektów pod kątem wspomnianych obszarów – podkreślił Łukasz Wawak, menadżer projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Spotkania z inwestorami

Poza konkursem podczas pierwszego dnia konferencji startupy biorące udział w projekcie Polish-Ukrainian Startup Bridge mogły nawiązać kontakt z funduszami Venture Capital z Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Simpact VC, SpeedUp Venture Capital Group, VC Link, Shape VC, SMOK Ventures, ABAN fund, YouNick Mint, Inovo Venture Partners, AgriTech Hub oraz StarFinder Capital Fund. W tym roku odbyło się ponad 60 indywidualnych spotkań matchmakingowych online i offline.

Do końca roku w ramach PUSB planowana jest realizacja raportu dotyczącego potrzeb ukraińskich startupów. Pomoże on z jednej strony promować ukraińskie projekty w Polsce i Ukrainie, a z drugiej będzie przyczynkiem do głębszej dyskusji o poprawie warunków funkcjonowania branży startupowej w tej części Europy. Głównym partnerem publikacji jest Ukraiński Fundusz Startupów. Premiera badania planowana jest na początku przyszłego roku.