Wynajem samochodów elektrycznych na minuty. SharCar wkrótce ruszy w Polsce

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Do tej pory w kilku miastach w Polsce postawiono punkty, gdzie mieszkańcy mogą wypożyczać rowery, chociażby na 20-minutową przejażdżkę. Niebawem obok nich pojawią się wypożyczalnie samochodów elektrycznych. Tak przynajmniej zamierza wozić nas poznański startup SharCar.

900 samochodów elektrycznych w 7 regionach

– Już wkrótce będziesz mógł jeździć po swoim mieście samochodem elektrycznym wypożyczanym podobnie jak rower na minuty – czytamy na oficjalnej stronie projektu. Dokładna data, kiedy miałoby to nastąpić nie została jednak ujawniona. Wiadomo tylko, że punkty te pojawią się w pięciu miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, a także w Trójmieście i Aglomeracji Śląskiej.

Jak na razie autorzy projektu pracują na testową wersją SharCar. Budują sieć elektrycznych samochodów, których docelowo ma być 900, a usługa faktycznie ma przypominać wypożyczalnie miejskich rowerów. Kierowcy będą odbierać i odstawiać pojazdy na stacjach ładowania i rozliczać się z firmą za przejechane minuty. I tak, jedna minuta kosztować ma złotówkę, jedna godzina 39 złotych, a cały dzień 139 złotych.

Cyfrowy kluczyk od Volvo

Problem przekazywania kluczyków został rozwiązany aplikacją mobilną. To program posłuży użytkownikom do wyszukiwania wolnych pojazdów, uruchamiania ich i monitorowania wykorzystanego czasu oraz wydatków. Na podobny pomysł wpadło Volvo, które opracowało technologię, dzięki której kierowcy nie będą potrzebować fizycznych kluczyków, żeby otworzyć drzwi pojazdu i odpalić silnik.

Polega ona na wykorzystaniu aplikacji mobilnej, która będzie łączy się z samochodem za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki temu łatwiej będzie, chociażby, pracownikom współdzielić służbowy pojazd przede wszystkim dlatego, że nie będą musieli przekazywać sobie fizycznego kluczyka, co byłoby kłopotliwe np. pod nieobecność, któregoś z nich. Technologia ta zresztą ma być testowana na lotnisku Goeteborgu, właśnie przy okazji wynajmu samochodów. Wkrótce potem, bo w 2017 roku trafi na rynek.

Kraków będzie wypożyczać samochody

Obok SharCar i Volvo za wypożyczanie aut biorą się również włodarze Krakowa. W efekcie w stolicy Małopolski ma pojawić się 70 terminali, gdzie mieszkańcy będą mogli odbierać elektryczne samochody, a po zakończonej podróży, odstawić na miejsce albo w dowolnie wybranym punkcie bazowym. Krakowska sieć ma składać się ze 100 pojazdów. Podobnie, jak w przypadku SharCar, nie wiadomo do końca, kiedy projekt zostanie zrealizowany.

https://youtu.be/9blS8eyRmwk