Wyrównał pensje do 70 tysięcy dolarów rocznie. Podwładni zrezygnowali z pracy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Dan Price, właściciel Gravity Payments, dokonał „niecodziennego” czynu. Wyrównał roczną pensję wszystkim pracownikom do minimum 70 tysięcy dolarów. Po początkowej fali zadowolenia, przyszły jednak problemy. Ze spółki odeszli najlepsi pracownicy, a brat Dana Price’a pozwał go do sądu.

Zdawałoby się, że wszyscy pracownicy chcieliby być traktowani na równi z innymi, szczególnie z tymi wyższego szczebla. Na przerwach w pracy żartuje się czasem (a może to nie dowcip), że choć raz chciałoby się „przytulić” taką pensję, jaką otrzymuje prezes. Okazuje się jednak, że traktowanie „szeregowych” na równi ze specjalistami zatrudnionymi w firmie, może przynieść przedsiębiorstwu więcej szkód niż pożytku. Przykładem jest Dan Price, właściciel i CEO Gravity Payments, amerykańskiej spółki oferującej narzędzia do zarządzania płatnościami elektronicznymi.

Na zdjęciu Dan Price, CEO Gravity Payments | fot. kadr z YouTube

Każdy pracownik zarabia minimum 70 tys. dolarów

W kwietniu tego roku, trzydziestojednoletni przedsiębiorca zmienił politykę płacową w firmie i zrównał wysokość minimalnego wynagrodzenia wszystkich pracowników do 70 tysięcy dolarów rocznie. Zmianie uległa także jego pensja, która wcześniej wynosiła milion dolarów rocznie. Zadowolenie nie trwało jednak długo i początkowy entuzjazm ustąpił fali krytyki. Młody prezes musi borykać się z poważnym problemami, które spotkały jego spółkę, po ogłoszeniu zmian w polityce płacowej.

Klienci Gravity Payments, na wieść o wyrównaniu wynagrodzenia wszystkim pracownikom, popadli w popłoch i zaczęli rozważać rezygnację z usług oferowanych przez firmę. Nic w tym dziwnego, bo wraz ze wzrostem pensji istnieje ryzyko, że ceny usług pójdą w górę. Czerwona lampka zapaliła się również lokalnym przedsiębiorcom, którzy zaczęli się obawiać, że ich podwładni będą od teraz, po tym jak Dan Price wyrównał wszystkim pracownikom pensję, domagać się tego samego.

Konkurencja krytykuje, odchodzą najlepsi, a brat ciąga po sądach

Ale to nie wszystko. Dwójka najlepszych pracowników zatrudnionych w Gravity Payments postanowiła rzucić pracę, ponieważ poczuli się urażeni niesprawiedliwym traktowaniem członków zespołu. Twierdzą oni, jak podaje serwis New York Times, że ujednolicenie polityki płacowej w firmie to cios dla bardziej doświadczonych podwładnych oraz tych, którzy w większym stopniu przyczynili się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Z kolei Lucas Price, współwłaściciel Gravity Payments i brat Dan Price, pozwał przedsiębiorcę do sądu, ponieważ uznał, że ten podejmując decyzję o wyrównaniu pensji, jednocześnie zagroził dobrym interesom spółki. Oskarżony jest jednak przekonany o słuszności swojego postępowania.”Nie ma idealnych sposobów na to, żeby stworzyć środowisko pracy, który byłoby pozbawione wad. Dokonałem najlepszego wyboru, jaki tylko był możliwy” – twierdzi Dan Price.

Turecki przedsiębiorca rozdał podwładnym 27 mln dolarów

CEO Gravity Payments to nie jedyny szef, który dla dobra współpracowników podjął się „niecodziennych” działań. Pisaliśmy ostatnio o Yemeksepeti, tureckiej platformie umożliwiającej zamawiania jedzenia online. Jej właściciel, Navzat Aydin, po sprzedaży spółki niemieckiemu gigantowi Delivery Hero podzielił się ze współpracownikami zyskiem. Prezes wówczas rozdał podwładnym 27 mln dolarów. Dla zatrudnionych osób w Yemeksepeti to powód do zadowolenia, ponieważ na głowę przypadła premia w wysokości ok. 237 tys. dolarów. W przypadku Gravity Payments zmiana płac może nie skończyć się tak miło.