Zadaniem programu MITEF Poland – opartego na metodologii akceleracji Massachusetts Institute of Technology – jest przyspieszenie komercjalizacji pomysłów technologicznych wybranych startupów. Spośród zgłoszonych do programu projektów, jury wybierze pięć najlepszych firm, które będą miały możliwość wyjazdu na tygodniowy Bootcamp do MIT w Bostonie.
Program MITEF Poland pozyskał dofinansowanie z rządowego programu Scale UP. Dzięki temu na rozwój każdego zakwalifikowanego startupu przeznaczy do 200 tys. złotych. Autorzy projektów będą mogli przeznaczyć także 50 tys. złotych na usługi, m.in. związane z rozwojem startupu. Każda z rund tego programu akceleracyjnego będzie trwać trzy miesiące.
Pierwszego marca ruszyła druga runda naboru do programu akceleracyjnego MITEF Poland, który przy współpracy z PGNiG, PKO BP, KGHM Cuprum oraz Grupą Adamed wesprze polskie startupy działające w branżach: Energia, Zdrowie, Sektor surowcowy oraz Fin-tech. Program akceleratora opiera się na sprawdzonym wzorcu akceleracji, który został wzbogacony o indywidualne podejście twórców polskiej wersji programu. Na zgłoszenia do programu organizatorzy czekają do 25 maja.
– Naszym zadaniem w akceleratorze jest sprawdzenie startupowych projektów pod kątem przydatności dla działalności biznesowej spółek z grupy kapitałowej PGNiG. Jestem przekonany, że współpraca zaowocuje wdrożeniami, a dla wszystkich startupów już sama możliwość wykorzystania naszej bazy technicznej będzie ciekawym poligonem doświadczalnym – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.
Do programu akceleracyjnego w ramach ścieżki Energia, której patronuje PGNiG, w pierwszej rundzie akceleracji zakwalifikowali się:
1. SEP Innovation
Oferuje sensory i oprogramowanie do przetwarzania danych z liczników energii. Mentorem zespołu został Jacek Brzozowski, Dyrektor Biura Rozwoju Oferty, Departament Strategii i Rozwoju, PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.
Oferuje zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszeniu jej zużycia na złożu. Opiekę nad nimi zespołem Andrzej Maksym, Główny Specjalista, Oddział Geologii i Eksploatacji, PGNiG SA.
3. Predictail
Projekt pozwala na przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data. Głównym mentorem będzie Stanisław Jasnosz, Główny Specjalista ds. Zarządzania Operacyjnego w Departamencie Infrastruktury/Biurze Rozwoju Systemów Infrastrukturalnych i Analiz, Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., a mentorami wspierającymi Jakub Żuchowicki, Dyrektor Departamentu Rozwoju w Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. oraz Andrzej Maksym, Główny Specjalista, Oddział Geologii i Eksploatacji, PGNiG SA.
– W tej edycji szukaliśmy rozwiązań dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Celem takiej współpracy jest wdrożenie najciekawszych i najkorzystniejszych projektów w spółkach z grupy kapitałowej. Mamy nadzieję, że zarówno pierwsza, jak i druga runda akceleracji MIT EF, przyniesie widoczne efekty w postaci przynajmniej kilku wdrożeń, a wówczas będziemy mogli mówić o sukcesie – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju.
Więcej informacji na temat ścieżki Energia programu MITEF Poland, do którego możecie aplikować od 1 marca do 25 maja 2017 roku, znajdziecie pod tym adresem.