SARTE to kompleksowa usługa pozwalająca chronić projekty przed ich bezprawnym wykorzystaniem. Stanowi połączenie bezpiecznego sejfu na najcenniejsze pomysły i armię prawników dbających o interesy ich autorów. To miejsce, w którym twórca może zarejestrować swój projekt, by mieć niezbity dowód na bycie jego autorem. W przypadku wykorzystania pomysłu autora bez jego wiedzy i zgody, Certyfikat SARTE staje się dowodem sądowym w procesie lub wystarczającym argumentem do zawarcia ugody między stronami.
SARTE wypełnia lukę w polskim prawie, która umożliwiała kradzież i wykorzystywanie cudzych projektów i dzieł do własnych potrzeb. Technologię lub znak towarowy można opatentować. Piosenkę – zarejestrować w ZAIKS-ie. Jednak pozostałe efekty pracy profesjonalnej, takie jak np. slogany reklamowe, projekty architektoniczne, aplikacje, strategie marketingowe i plany kampanii, strategie PR, fotografie umieszczane w internecie, projekty ubrań czy biżuterii, bazy danych czy nawet listy klientów nie podlegają żadnej ochronie. Może ochronić je SARTE – przed każdym, kto chciałby je wykorzystać bez wynagrodzenia autora.
Jak działa SARTE?
Przed zaprezentowaniem swojego pomysłu lub dzieła klientom czy partnerom wystarczy zarejestrować je na www.sarte.pl. Do zarejestrowanego w SARTE projektu absolutnie nikt nie ma dostępu – ani pracownicy SARTE, ani prawnicy, ani obsługa serwerów, na których przetrzymywane są dane. To całkowicie bezpieczny, sterylny system.
Każdy plik jest przetrzymywany w postaci zaszyfrowanej w kilku częściach, znajdujących się na niezależnych od siebie serwerach. Pliki są szyfrowane już na etapie przesyłania ich do serwisu. Nikt nie ma możliwości podglądu ich zawartości.
Niezwłocznie po rejestracji projektu do użytkownika wysyłany jest Certyfikat SARTE. To dokument potwierdzający, że danego dnia plik o określonej charakterystyce był własnością rejestrującego.
Otrzymany po rejestracji logotyp SARTE można umieścić na dowolnej prezentacji swojego projektu. To informacja dla klientów, że projekt jest chroniony. To także silny sygnał ostrzegawczy przed bezprawnym wykorzystaniem pomysłu – za projektem zarejestrowanym w SARTE stoi armia prawników reprezentujących interesy autora.
W przypadku naruszenia praw autorskich przez wykorzystanie projektu bez wiedzy i zgody autora, Certyfikat SARTE jest niepodważalnym dowodem sądowym. Klientów SARTE reprezentuje renomowana kancelaria Czyżewscy Kancelaria Adwokacka S.C., należąca do polskiej czołówki specjalistów prawa własności intelektualnej. Na zlecenie autora Kancelaria może poprowadzić negocjacje, przygotować projekt ugody lub reprezentować go podczas sprawy sądowej. To „armia prawników” każdej osoby, która zarejestruje swój pomysł w SARTE.
Dodatkowe korzyści z SARTE
Logotyp SARTE umieszczony na projekcie działa także wizerunkowo – to informacja podkreślająca profesjonalizm, cenienie swojej pracy i pomysłów. Możliwość zabezpieczenia swojego pomysłu czy dzieła daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu w negocjacjach.
– Wierzę, że za rok odważnie pójdziesz z wymyślonym przez siebie formatem do stacji telewizyjnej, pomysłem kampanii reklamowej do producenta napojów, pomysłem na aplikację albo grę do agencji developerskiej, z pomysłem na scenariusz do producenta filmowego, ze strategią do agencji interaktywnej. Gdy twoi rozmówcy zobaczą emblemat SARTE, nikt nie ukradnie twojego pomysłu – albo zrealizujecie go wspólnie, albo nic z tego nie będzie. Będziesz mógł pójść do kolejnego potencjalnego klienta – mówi Tomasz Michniewicz, dyrektor zarządzający SARTE.
Skradzione projekty zabezpieczone Certyfikatem SARTE rzadko trafiają do sądu – przeważnie nieuczciwi partnerzy po głębszej analizie wolą zakończyć sprawę polubownie, na drodze ugody i odszkodowania. Tego zresztą oczekuje autor – nie batalii w sądzie, a uczciwego wynagrodzenia.
Czego dotyczy ochrona SARTE?
System ochrony SARTE przeznaczony jest dla każdej osoby, której najcenniejszym dobrem i najważniejszym produktem jest pomysł, przekuty np. w projekt, plan, scenariusz, kalkulację, schemat, strategię, biznesplan.
Czym różni się SARTE od wizyty u notariusza?
Po pierwsze: koszty. Rejestracja w SARTE jest o wiele tańsza niż poświadczenie notarialne. Szczególnie wtedy, kiedy dokument jest wielostronicowy – notariusz liczy swoje wynagrodzenia za każdą stronę dokumentu.
Po drugie: czas. Rejestracja w SARTE to kilka kliknięć. SARTE dostępne jest całodobowo, dosłownie na wyciągnięcie ręki. I znów, jeśli dokument jest wielostronicowy notariusz musi cały przeczytać.
Po trzecie: efekt. Sam emblemat SARTE umieszczany w dowolnym miejscu na projekcie jest znakiem ostrzegawczym, który może sprawić, że klient trzy razy się zastanowi zanim pokusi się o bezprawne wykorzystanie pomysłu. Emblemat SARTE działa także wizerunkowo.
Po czwarte: kompleksowość. Współpracująca z nami Kancelaria Czyżewscy też od razu jest „pod ręką” w przypadku naruszenia praw autorskich. Nie trzeba szukać prawnika i negocjować z nim warunków „walki o swoje”.
źródło: informacja prasowa