Wystawili turbinę do wiatru i… wygrali. Sukces studentów Politechniki Łódzkiej w międzynarodowym konkursie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Wystawili turbinę do wiatru i… wygrali. Sukces studentów Politechniki Łódzkiej w międzynarodowym konkursie

Udostępnij:

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej triumfował w finale Międzynarodowego Konkursu Małych Turbin Wiatrowych. Polska konstrukcja zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zrównoważonego rozwoju.

Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin Wiatrowych odbył się w niderlandzkim Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono na Delft University of Technology. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii.

Historia i skład projektu GUST

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) powstał w październiku 2015 roku dzięki inicjatywie Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Innowacyjne rozwiązania techniczne

Najnowsza wersja konstrukcji wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło przeprowadzoną przez studentów dogłębną analizę cyklu życia, która zapewnia, że turbina jest nie tylko efektywna, ale także przyjazna dla środowiska.

Czytaj także: