Xilio Therapeutics pozyskał ponad 100 mln dolarów. Firma będzie tworzyć nowe leki onkologiczne

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Xilio Therapeutics pozyskał ponad 100 mln dolarów. Firma będzie tworzyć nowe leki onkologiczne

Udostępnij:

Xilio Therapeutics zajmuje się opracowywaniem terapii immunoonkologicznych (IO) dla pacjentów z chorobą nowotworową. Firma podała do wiadomości, że zebrała 100,5 mln dolarów w serii B.

Pozyskane finanse zostaną przeznaczone na rozwój dwóch leków Xilio: XTX201 i XTX101, a także na rozwój dodatkowych programów cytokinoterapii selektywnej z wykorzystaniem własnej technologii. Xilio Therapeutics chce stworzyć silne leki immunoonkoligiczne, które są aktywowane w obrębie guza.

– Mamy szczęście mieć wsparcie inwestorów, którzy podzielają naszą wizję dostarczania pacjentom skutecznych i efektywnych terapii nowotworowych – powiedział w komunikacie Rene Russo, dyrektor generalny Xilio Therapeutics. – Jest to dla nas moment transformacji, ponieważ pracujemy nad wprowadzeniem pierwszych programów leczenia dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Rozwój Xilio

Firma nazywała się wcześniej Akrevia Therapeutics. Rebranding odzwierciedla ewolucję firmy od organizacji zorientowanej na badania do firmy zaangażowanej w rozwój następnej generacji terapii IO.

Nazwa Xilio wywodzi się z łacińskiego terminu Ex Nihilo oznaczającego tworzenie.

Xilio Therapeutics jest firmą biotechnologiczną rozwijającą immunoterapie nowotworowe nowej generacji. Selektywne immunoterapie nowotworowe firmy opierają się na jej zastrzeżonej technologii, która maksymalizuje siłę działania sprawdzonych terapii immunoonkologicznych i ogranicza ich działanie do guza w celu zminimalizowania efektów ubocznych. Szerokie zastosowanie terapii w różnych typach nowotworów oznacza, że wszyscy pacjenci mogą korzystać z tych leków.

UJK i ŚCO pracują nad zwalczaniem nowotworów

Także polscy naukowcy opracowują coraz to nowsze metody walki z chorobami onkologicznymi.

W ubiegłym miesiącu Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach nawiązały współpracę w zakresie diagnostyki i terapii nowotworów.

W ramach porozumienia obie instytucje będą prowadzić badania w celu poszukiwania nowych genów dla diagnostyki i terapii nowotworów. Diagnostyka molekularna oraz analiza nowych rozwiązań farmaceutycznych będą realizowane wspólnie przez zespół badawczy obu ośrodków.

Na współpracy mają zyskać także studenci, którzy otrzymali możliwość przygotowywania prac doktorskich w tematyce poszukiwania tych nowych rozwiązań walki z chorobami onkologicznymi.

Porozumienie umożliwi aplikowanie o krajowe i europejskie środki finansowe na wspólne prowadzenie podstawowych i klinicznych badań naukowych w obszarze genetyki nowotworów. W dalszej perspektywie przewiduje się komercjalizację uzyskanych wyników badań.