0,5 mln unikalnych użytkowników w ciągu każdego miesiąca pokonuje z Yanosikiem ponad 200 mln km, wspierając się wzajemnie na drogach. Najpopularniejszy polski system ostrzeżeń dla kierowców już w zeszłym roku z milionem pobrań uplasował się w wąskim gronie najchętniej pobieranych aplikacji. Twórcy systemu jednak nie spoczęli na laurach. Właśnie padł ich kolejny rekord – aplikację pobrało już ponad 2 miliony osób. Co dalej?
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Przekroczenie progu 2 milionów pobraÅ„ nieprzypadkowo zbiegÅ‚o siÄ™ z pobiciem kolejnego rekordu – liczba użytkowników online, aktywnie korzystajÄ…cych z Yanosika w tym samym momencie, przekroczyÅ‚a już 112,5 tys. osób. Oznacza to, że bezpÅ‚atna aplikacja nie jest pobierana tylko z ciekawoÅ›ci i „na próbÄ™”, ale że przybywa naprawdÄ™ zaangażowanych, aktywnych użytkowników.
Sukces goni sukces
Liczba pobraÅ„ aplikacji obejmuje cztery systemy operacyjne: Android, iOS, Windows Phone oraz BlackBerry 10. Niebagatelne znaczenie we wzroÅ›cie pobraÅ„ aplikacji majÄ… kolejne kamienie milowe, które pokonuje ona na swojej drodze. MiesiÄ…c temu jej producent, firma Neptis S.A., zadebiutowaÅ‚ na GieÅ‚dzie Papierów WartoÅ›ciowych. Już podczas oficjalnego wejÅ›cia na rynek NewConnect system spotkaÅ‚ siÄ™ z dużym zainteresowaniem wÅ›ród akcjonariuszy. Yanosik przyciÄ…gaÅ‚ uwagÄ™ od samego poczÄ…tku – ze wzglÄ™du na swój spoÅ‚ecznoÅ›ciowy charakter. Pozornie „niebiznesowy” (bo w peÅ‚ni spoÅ‚eczny) projekt ma szansÄ™ jednak Å›wietnie sprawdzić siÄ™ w biznesie.
To właśnie społeczność, która od podstaw współtworzy system, na giełdzie okazuje się znaczącym atutem. Nieprzeciętna liczba zaangażowanych użytkowników, znających projekt od podszewki, może przerodzić się w niemałe inwestycje. Pierwsze wymierne efekty widać zresztą już teraz: tuż po wkroczeniu na giełdę, produkt po raz pierwszy pojawił się za granicą. Teraz z Yanosikiem podróżuje się także na Litwie, a producenci nie zaprzeczają, że w planach jest dalszy rozwój terytorialny.
Najliczniejsza społeczność = największa efektywność
System Yanosik opiera się na wzajemnej współpracy pomiędzy kierowcami. W dużej mierze to od nich zależy liczba informacji znajdujących się w systemie, jak również ich aktualność. A chętnych do wzajemnego ostrzegania się jest coraz więcej. Zwiększona liczba pobrań przekłada się na kolejnych aktywnych użytkowników. Obecnie miesięcznie z Yanosika korzysta już ponad 600 tys. unikalnych użytkowników, którzy w ciągu miesiąca przejeżdżają łącznie ponad 200 mln km i przesyłają ponad 5 mln zgłoszeń o zdarzeniach na drodze.
Yanosik stanowi projekt społecznościowy nie tylko pod względem ostrzegania się o sytuacji na drodze, ale i pod względem innych wymiarów pomocy. Kierowcy mogą edytować ceny paliw na mapie, dodawać i oceniać przydrożne punkty gastronomiczne i przyczyniać się do ulepszania samej mapy. Dodatkowe funkcje czynią z Yanosika system o szerszym zastosowaniu niż samo ostrzeganie. Członkowie społeczności tworzą dzięki temu inetgaralną całość, zwiększając komfort podróży zarówno swoj, jak i innych użytkowników dróg.