Użytkownicy Autopay są zwolnieni z procedury wnoszenia opłaty za przejazd autostradą A1 oraz na odcinku A4 Kraków-Katowice. Kierowcy, którzy wcześniej zarejestrowali się w aplikacji, podjeżdżają po prostu do specjalnie oznaczonej bramki. Potem system odczytuje dane z tablicy rejestracyjnej samochodu, podnosi bramkę i pobiera opłatę.
Gdzie najczęściej kierowcy korzystają z Autopay?
Najwięcej opłat za pośrednictwem Autopay, bo aż 10-15% pobieranych jest na odcinku AmberOne autostrady A1. Na autostradzie A4 na trasie Kraków-Katowice korzystających z aplikacji jest o połowę mniej, bo tylko 5%.
Okazuje się, że kierowcy najczęściej korzystają z aplikacji w długie weekendy i święta. Używanie Autopay może skrócić czas podróży od kilku do kilkunastu minut.
Od wakacji tego roku z Autopay można skorzystać na autostradzie A1 na trasie od Gdańska do Torunia oraz na autostradzie A4 prowadzącej z Katowic do Krakowa – w obu kierunkach. W roku 2020 r. usługa pojawi się także na innych odcinkach autostrad w Polsce.
Co warto wiedzieć o Autopay?
Po zainstalowaniu aplikacji należy dodać dane swojego auta oraz karty płatniczej.
Przejeżdżając przez bramki objęte systemem Autopay, nie trzeba uruchamiać aplikacji, ani nawet mieć jej przy sobie. System wykorzystuje videotolling — rozpoznaje pojazd po podanym wcześniej numerze rejestracyjnym. Płatność jest pobierana w momencie, gdy samochód zjedzie z autostrady.
Najlepiej wybierać bramki specjalnie oznakowane, ponieważ to oznacza, że wszyscy kierowcy jadący przed nami również korzystają z aplikacji. Wtedy przejazd zajmuje znacznie mniej czasu.
Videotolling to metoda płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z pominięciem motocykli). Aby móc korzystać z Autopay, wystarczy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację, dostępną w sklepach Google Play oraz App Store.